2017 став найспекотнішим роком без Ель-Ніньйо

2017 став найспекотнішим роком без Ель-Ніньйо
Карта, створена NASA, демонструє ріст температур у 2017 році

2017 рік був настільки спекотним, що комп'ютерна програма, яка працює з даними про погоду на Алясці, знехтувала даними за цілий рік, прийнявши їх за статистичну аномалію. Було настільки гаряче, що за новими прогнозами арктичний лід тепер замерзатиме не щороку, а тундра ставатиме все зеленішою внаслідок танення вічної мерзлоти.

Втім, 2017 рік не став найспекотнішим роком за даними NASA. Він посів почесне друге місце, поступившись 2016 року, який був рекордно теплим завдяки ефекту Ель-Ніньйо.

Нові дані відповідають загальній тенденції потепління. Температура планети зросла приблизно на 1°С порівняно з доіндустріальним рівнем, переважно внаслідок людської діяльності, яка супроводжується викидами парникових газів. При цьому всі п'ять найспекотніших років, зареєстрованих з 1880 року, припадають на останнє десятиріччя.

Вчені NASA підрахували, що якщо вплив Ла-Нінья (природне явище, яке зазвичай спричиняє більш прохолодну погоду) та Ель-Ніньйо (яке, як правило, спричиняє більш теплу погоду), вилучити з рівняння, 2017 рік стане найспекотнішим за всю історію спостережень. Згладжуючи дані шляхом вилучення короткострокових циклів Ла-Нінья та Ель-Ніньйо, кліматологи можуть отримати кращу картину довгострокових тенденцій зміни клімату, говорить Гавін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень імені Годдарда, одного з відділів NASA. «Ключова проблема полягає в тому, що те, що змушує планету нагріватись на щорічній основі, від року в рік, не збігається з тим, що змусило планету нагрітись за останні 50 років».

Під час аналізу також були згладжені дані про вулканічну активність, оскільки частинки сірки, що викидаються в атмосферу разом із золою та пилом, тимчасово охолоджують земну поверхню, блокуючи сонячне проміння.

Але 2017 рік був настільки спекотним, що навіть охолоджуючий ефект Ла-Нінья та кілька вулканічних вивержень не завадили йому посісти одне із перших місць у щорічному рейтингу. Однак ще більш рекордні роки, ймовірно, попереду.

Незважаючи на те, що в деяких куточках світу фіксують рекордний холод, глобальне потепління далеко не закінчилось. Це різниця між погодою, яка є короткостроковою і відносно непередбачуваною, та кліматом. Приміром, поки континентальна частина США відзначає надзвичайні холоди, Аляска переживає незвично теплі зимові дні. А середня глобальна температура тим часом зростає.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також

Останнім часом все більшу популярність набуває тема генетично модифікованих організмів (ГМО). Споживачу цікаво, що це таке і чи шкідливі ГМО для здоров'я. Зазвичай короткі і малоінформативні огляди тільки заплутують і створюють досить важку для розуміння картину того, що відбувається - на жаль, газетні публікації не завжди точні в аналізі наукових даних. Основну інформацію ми, переважно, отримуємо від громадських організацій, які охоче і доступно викладають свою точку зору, але відрізняються при цьому екстремально агресивною позицією з усіх питань, які стосуються ГМО, та великим ступенем некомпетентності. Ця стаття - спроба навести відносний порядок у тому потоці інформації, який зараз ллється на наші з вами голови.

X

Вхід

Завантажую...