Антарктична крига більш стійка до глобального потепління, ніж арктична

Антарктична крига більш стійка до глобального потепління, ніж арктична

Антарктична морська крига менше зазнає вплив глобальних змін клімату, ніж арктична, оскільки більше залежить від інтенсивності вітру, ніж від підвищення температур, повідомляє Національний центр інформації по снігу і льоду (NSIDC) США.

Танення морських льодів в Антарктиці залежить від західних вітрів, які циркулюють над Південним океаном, вважають вчені. В останні роки їх інтенсивність через глобальні зміни клімату посилилась, що призвело до танення криги в окремих регіонах, але в цілому стан морських льодів в Антарктиці стабільний.

«В середньому, площа морських льодів навколо Антарктиди навіть зростає... Сильне танення криги в деяких районах - наприклад, в морях Амундсена і Беллінсгаузена - компенсується загальною тенденцією: кожні 10 років середня площа льодового покриву в південній півкулі збільшується на 1% взимку і на 3% в літній період», - розказує науковий співробітник NSIDC Тед Скамбос (Ted Scambos).

На думку вченого, ефект від глобальних змін клімату по-різному проявляється в північній і південній півкулях. Якщо арктична льодова шапка безпосередньо залежить від температур і атмосферної циркуляції, то морські льоди в Антарктиці можуть «відгукуватись» ще й на океанічні процеси, які відбуваються в більш низьких широтах, наприклад, на Ель-Ніньйо.

Ель-Ніньйо, по-іспанськи «малюк» або «хлопчик», - кліматична аномалія в екваторіальній частині Тихого океану, при якій аномально теплі поверхневі води рухаються уздовж екватора до американських континентів. Холодна «протилежність» Ель-Ніньйо носить назву Ля-Нінья («крихітка», чи «дівчинка»). Ці явища, відомі також як Південне коливання, періодично змінюють один одного, чинячи значний вплив на клімат планети.

Разом з тим, згідно з дослідженням вчених з Німеччини та США, опублікованим в журналі Science, в останній льодовиковий період (близько 19 тисяч років назад) Арктика і Антарктика «синхронізувались»: їх шельфові льодовики приблизно в один час досягли максимального розміру, а потім одночасно почали танути. Раніше вважалося, що південний континент кліматично ізольований від решти світу.

X

Вхід

Завантажую...