Чи дійсно кава бадьорить інакше, ніж чай?

Чи дійсно кава бадьорить інакше, ніж чай?

Якщо коротко: так! Однак все не так просто.

89% дорослих американців регулярно споживають кофеїн. Дві третини отримують його з кави, одна шоста — з чаю, а решта — з інших безалкогольних напоїв. Люди схильні вважати, що кофеїн в них — єдиний стимулятор, але чай, і навіть гаряче какао, також містять інші сполуки, які, як вважають, мають психоактивні властивості. І стимулюють вони, відповідно, по-різному.

Кофеїн досі носить звання найбільш інтенсивного стимулятора. «Він приглушує інші [стимулюючі речовини] у воді», — говорить доктор Крістел Гаскел-Рамзі, психолог-дієтолог з Нортумбрійського університету в Англії. Але кофеїн не діє самостійно — це командний гравець.

Чай, наприклад, містить амінокислоту тіанін. У 2008 році Гаскел-Рамзі показала, що випробовувані, які водночас споживали великі дози кофеїну і тіаніну, відчували себе більш бадьорими та уважними, ніж коли вони приймали їх окремо. Випробовувані також мали кращий час реакції і робочу пам'ять.

Подальше зменшення доз до рівня, який відповідає чашці чаю, показало протилежне: тіанін вбивав ефект бадьорості від кофеїну. «Я вважаю, що це дозо-специфічне [явище]», — говорить Гаскел-Рамзі.

Тим не менш, різні люди по-різному відчувають однакову дозу енергії від кожного напою. «Існують генетичні відмінності в тому, як реагують люди», — говорить Гаскел-Рамзі. Особисто вона, наприклад, уникає кави. «Це занадто стимулюючий для мене [напій]», — говорить вона. Але лише тоді, коли ситуація не безнадійна. «Якось я була на конференції, і чай був жахливим. Через днів чотири чи п'ять мені так не вистачало кофеїну, що, стиснувши зуби, я, нарешті, замовила каву зі збитими вершками».

Щоб ніколи не потрапляти в безнадійні ситуації, коли чашка хорошого чаю здається недосяжною насолодою, слід зарання запастись улюбленим напоєм. Купити чай в Києві та в інших містах України можна не лише не виходячи з дому — не потрібно навіть відходити від екрана комп'ютера. Заздалегідь подбавши про чайні запаси, ви гарантуєте собі безперебійний потік позитивних емоцій.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також
Водний слід країн світу

Крім вже знайомого нам «вуглецевого сліду» («carbon footprint») існує також «водний слід» («water footprint»), який визначається як обсяг води, необхідний для виробництва товарів і послуг. Цей термін, як правило, застосовується у відношенні споживача води (людини, організації, країни) і враховує джерело споживаної води, а також час/інтенсивність споживання. Крім «водного сліду» зустрічається й інше близьке йому (більш спрощене) поняття - «віртуальна вода», у яку входять витрати води на всіх етапах виробництва будь-якого товару або послуги.

X

Вхід

Завантажую...