Чи вбивають тварини одна одну?

Чи вбивають тварини одна одну?

Майже в кожній програмі про дику природу, яку можна побачити по ТБ, є декілька сцен, де одна тварина вбиває іншу, будь то бурий ведмідь, що ловить лосося, чи гепард, який наздогнав антилопу. Але царство тварин переповнене не просто міжвидовою боротьбою — багато видів регулярно практикують навмисні вбивства представників свого роду.

Серед комах і павукоподібних, наприклад, сексуальний канібалізм — коли самка з'їдає самця до, під час або після спаровування, — зустрічається у ряду видів, зокрема у китайського богомола та павука чорної вдови. А ембріони акули, як відомо, поїдають один одного ще в утробі матері.

Звісно, вбивства у тварин не завжди пов'язані з їжею.

Різні види риб, такі як цихліди та бійцівські сіамські рибки, дуже територіальні будучи дорослими, і вони атакують, а іноді й вбивають, інших риб, що потрапили у їх володіння.

До того ж, у всьому тваринному царстві поширені битви за право спаровування, які іноді можуть закінчуватись летально. Деякі види колібрі навіть мають потенційно смертельні дзьоби-кинджали, які самці використовують, щоб вдаряти один одного під час повітряних боїв.

У деяких випадках це не стільки вбивство, скільки сексуальна конкуренція, де тварина може випадково вбити потенційного партнера. Наприклад, група самців західної американської жаби може потопити самку, скупчившись на ній у воді.

Однак коли йдеться про справжні вбивства, соціальним ссавцям тут немає рівних.

У 2016 році дослідники з Іспанії проаналізували дані понад 4 мільйонів смертей у 1024 видів ссавців, включаючи людей.

Враховуючи, що за даними ФБР у 2015 році на території США було вбито майже 16 000 людей, легко подумати, що Homo sapiens виявиться видом, який радше за всіх вбиває собі подібних.

Але люди навіть не потрапили у першу тридцятку, тоді як інші тварини, яких зазвичай вважають схильними до вбивств — вовки, леви і примати, зокрема різні мавпи та лемури — потрапили.

Дослідження також показало, що ряд зовні миролюбних видів насправді напрочуд смертоносні. Довгохвості шиншили, земляні білки та кілька видів унгулят, у тому числі дикі коні, газелі та олені — увійшли у топ-50.

Найбільш смертоносним видом ссавців виявились сурікати — близько 20% з них гинуть від лап (та зубів) своїх побратимів.

В цілому менше половини досліджуваних видів вбивають собі подібних. Але одна група ссавців виділяється як особливо вбивча: примати, які в вісім разів частіше вбивають представників свого виду, ніж інші види ссавців.

Втім, варто зауважити, що обставини вбивств значно відрізняються у людей та решти ссавців.

Переважна кількість вбивств у ссавців припадає на дітовбивства. У сурікатів, наприклад, домінуючі самки вбивають дитинчат нижчих за ієрархією самок у своїй групі.

Люди є частиною невеликої групи тварин, до якої також входять вовки, леви і плямисті гієни, які регулярно вбивають дорослих представників свого виду. І серед цієї невеликої групи ми виділяємось. Як сказав біологічний антрополог з Гарварду Річард Врангхем, коли йдеться про вбивства дорослих, люди справді виняткові.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також

Наприкінці четвертинного періоду по всіх континентах прокотилась хвиля масового вимирання великих тварин. Фахівці вже багато десятиліть сперечаються про те, що було головною причиною цього вимирання — кліматичні зміни чи діяльність первісних мисливців. Очевидно, що обидва чинники зіграли свою роль, проте питання про їх відносний внесок досі залишалось відкритим.

X

Вхід

Завантажую...