Чим безнога ящірка відрізняється від змії?

Чим безнога ящірка відрізняється від змії?
Безнога ящірка Anniella grinnelli

Коли ви бачите безногого плазуна, перше, що спадає на думку — змія! Однак це не завжди так. Функціональна відсутність кінцівок багаторазово та незалежно виникала у лускатих рептилій — ящірок, змій та амфісбен — оскільки така конструкція тіла дає її власнику багато переваг.

Змії стали найуспішнішою «безногою» лінією, яка з часом дала початок приблизно 3000 видів. Вони пристосувались майже до всіх придатних для життя місць: від верхівок дерев та відкритого океану до землі під нашими ногами.

Відсутність кінцівок тісно пов'язана з риючим способом життя. Багато безногих ящірок проводять своє життя під землею, а за ведучою гіпотезою про походження змій, всі вони еволюціонували від риючих предків (хоча деякі вчені вважають, що попередниками змій були водні рептилії, відомі як мозазаври).

Існує декілька ознак, за якими можна відрізнити змію від більшості безногих ящірок. Наприклад, змії мають, як правило, відносно довше тіло та коротший хвіст, ніж їх безногі кузини. Крім того, змії, на відміну від ящірок, не мають повік та зовнішніх вух. До того ж, багато «безногих» ящірок насправді мають крихітні рудиментарні кінцівки, в той час як змії зазвичай не можуть похизуватись ніякими зовнішніми придатками.

Існують також деякі екологічні відмінності. Більшість змій харчуються нерегулярно, компенсуючи це тим, що з’їдають відносно велику здобич за раз, в той час як ящірки, як правило, харчуються дрібними істотами, такими як комахи, компенсуючи це їх великою кількістю.

Проте ці правила не універсальні. Пітони та удави, наприклад, мають рудиментарні задні кінцівки, які самці використовують під час залицяння і спаровування. Безнога ящірка ліаліс смугастий (Lialis burtonis) — не має повік. І харчується вона як змія — нападає на інших ящірок до половини власної ваги, душить та ковтає цілком. (Так, Lialis burtonis — дивовижна маленька бестія.)

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також

Фауна і флора островів (оточені вони водами океану чи «морем» відрізної рослинності) мають декілька особливостей, які відрізняють їх від фауни і флори материків. Особливості острівних біот пояснюють три важливі взаємозалежні положення, а саме: у відповідності між організмом і середовищем присутня історична складова; варіант «досконалого організму», що відповідає даному типу умов існування, не обов'язково єдиний; природний добір, впливаючи на зовсім різні організми, здатний приводити їх у відповідність із однотипними умовами існування.

X

Вхід

Завантажую...