Чорнобиль: лісова пожежа може відновити радіоактивне випромінювання

Чорнобиль: лісова пожежа може відновити радіоактивне випромінювання

Найстрашніша ядерна катастрофа світу знову лякає своїми жахливими наслідками. Ймовірність того, що радіоактивні хмари повторно накриють Європу, підвищується посиленням ризику лісових пожеж, які можуть призвести до вивільнення радіації, похованої у верхніх шарах ґрунту в густих лісах біля Чорнобилю — в Україні та Білорусі.

Ситуація погіршується змінами клімату, політичною нестабільністю в регіоні і специфічним впливом радіації на опале листя.

Після вибуху реактора на Чорнобильській АЕС в 1986 році, з найбільш забруднених районів України та сусідньої Білорусі, площа яких нараховує 4800 квадратних кілометрів, були евакуйовані всі жителі. Покинута людьми, ця «зона відчуження» стала притулком для диких тварин і рослин.

Ніколаос Евангеліоу та його колеги з Норвезького інституту досліджень повітря проаналізували наслідки лісових пожеж в регіоні, і спрогнозували їх майбутню частоту та інтенсивність. Для цього вони опрацювали супутникові знімки реальних пожеж 2002, 2008 і 2010 років, та дані з концентрації радіоактивного цезію-137, депонованого на забрудненій місцевості. В результаті була отримана модель переміщення повітря і розповсюдження пожеж.

Як з’ясувалось, з 85 петабекерелів радіоактивного цезію, вивільненого в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, від 2 до 8 ПБк досі знаходяться у верхньому шарі ґрунту зони відчуження. В інших екосистемах така радіоактивність поступово б зникла в результаті ерозії або життєдіяльності рослин. Але в цих занедбаних лісах, за словами Евангеліоу, «дерева поглинають радіоактивні іони, а опале листя повертає їх у ґрунт».

Радіоактивний дим

Вчені розрахували, що три минулі пожежі вже вивільнили від 2 до 8 відсотків цезію, приблизно 0,5 ПБк, у вигляді диму. Він розповсюдився Східною Європою та дістався Туреччини на півдні, Італії та Скандинавії на заході.

«Ця модель, ймовірно, недооцінює потенційні ризики», — вважає Ян Ферлі, колишній голова урядового комітету з радіаційного ризику Великобританії, який вивчав вплив аварії на здоров'я людей. На його думку, це зумовлено тим, що оцінка норвезьких вчених базується на періоді напіврозпаду цезію-137, тоді як деякі дослідники вважають це помилкою — насправді він може бути довшим.

За розрахунками норвезьких вчених, мешканці Києва в середньому мали б отримати дозу опромінення у 10 мікрозівертів — 1 відсоток від допустимої річної дози. «Це дуже мало, — говорить Тім Муссо з Університету Південної Кароліни, співавтор дослідження. — Але ці пожежі служать попередженням про те, куди може перейти забруднення. Якби виникла більша пожежа, значно більше могло б опинитись в густонаселених районах».

І проблема не в середній дозі. Деякі люди отримають набагато більше, оскільки пожежі поширюватимуть радіоактивний стронцій, плутоній і америцій, так само як і цезій — нерівномірно. До того ж, ці важкі метали концентруватимуться у деяких продуктах, як, наприклад, цезій концентрується у грибах. «Дози внутрішнього опромінення від приймання їжі можуть бути значними, — говорить Муссо. Викликані таким опроміненням види раку буде важко завчасно виявити серед людей, не схильних до цих захворювань. — Але вони будуть дуже серйозними для тих, хто з ними зіткнеться».

Ріст лісових пожеж видається ймовірним. За даними Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (IPCC), регіон стає дедалі сухішим. Вчені з’ясували, що посухи вже призводять до посилення лісових пожеж — як за площею, такі і за інтенсивністю. За прогнозами, надалі ситуація лише погіршиться.

Це може бути пов’язано з цілим рядом факторів, зокрема з відсутністю управління лісами. В більшості лісів вирубуються мертві дерева, розчищаються дороги та протипожежні смуги, але тут цього не відбувається. Крім того, за словами вчених, з 1986 року легкозаймиста суха рослинність накопичилась в подвійному розмірі.

Мертві комахи

Частково це спричинено тим, що радіація, ймовірно, пригнічує розкладання листової підстилки, можливо тому, що вона вбиває ключові види комах та мікроорганізмів. «Ми привезли опале листя з незабрудненої зони і з’ясували, що воно розкладається лише на половину швидкості», — говорить Евангеліоу.

Моделі прогнозують піки лісових пожеж між 2023 і 2036 роками. Пожежі можуть тривати й надалі, але до 2060 року більша частина радіоактивних опадів розпадеться.

На довершення до всього, якщо трапиться пожежа, місцеві пожежники в Україні мають в сім разів менший особовий склад і устаткування на тисячу гектарів, ніж в інших районах країни. Ситуація навряд чи поліпшиться з урахуванням триваючого конфлікту. Програма ООН по навколишньому середовищу встановлює відеоспостереження для завчасного відслідковування пожеж, але більша частина лісу недоступна або важкодоступна через заблоковані дороги. «Там наче джунглі», — говорить Евангеліоу.

«Це, безумовно, важлива проблема і вона також стосується Фукусіми, де була забруднена значна площа лісів, — говорить Кіт Беверсток з Університету Східної Фінляндії, який раніше очолював Європейську службу з радіаційного захисту Всесвітньої організації охорони здоров'я. — Відсутність управління лісами, явно повільніше розкладання рослинності, яка зазнала впливу радіації, зміни клімату та викликані ними посухи, безконтрольне розростання лісів — все це сприяє підвищенню ризику лісових пожеж і, отже, подальшого поширення довгоживучих радіонуклідів».

Радіоактивність, яку розповсюдили нещодавні пожежі, становить близько однієї десятої того, що поширилось Європою у 1986 році, і наслідки цих подій для здоров'я людей досі являються предметом дискусій серед епідеміологів. Втім, довгоживучі випромінювачі радіоактивності зберігаються і накопичуються, тому будь-яка доза — це погана новина, говорить Муссо. «Зростаючий обсяг інформації підтверджує ідею про те, що не існує порогу, нижче якого вони не матимуть ніякого ефекту».

X

Вхід

Завантажую...