Дещо про горобців

Горобець на гілці

Горобець (Passer) - один з найпоширеніших птахів як в Україні, так і на Землі. У нас найчастіше зустрічаються 2 види. Це горобець польовий та горобець хатній. Почнемо з польового горобця, якого за рішенням Українського товариства охорони птахів визнано птахом 2010 року.

Горобець польовий (Passer montanus) дуже маленький птах, вага якого 20-25 грамів, а довжина 14-15 см, розмах крил – 20–22 см. Верх голови вкритий коричневою «шапкою», в області щік та грудей - чорні плями. Тулуб вкритий сірим пір’ям, а крила чорно-сірим, з коричневими смужками. Невеличкий хвіст довжиною 5-6 см.

Зустрічається цей невеликий птах мало не по усій Європі, а також на значній частині Азії - від полярного кола, Уральських гір та південного підніжжя Гімалаїв на схід до берегів Тихого океану, тобто цілком заселяє Китай.

Веде як осілий, так і кочовий спосіб життя. Завжди тримається зграї. Щодо їжі, то польовий горобець невибагливий. Живиться насінням та плодами рослин, весною – комахами.

Для облаштування гнізда польовий горобець використовує суху та зелену траву, особливо полюбляє полин, рослинний пух, шерсть та пір’я. За необхідності, вміло сплете з травинок округле гніздечко, адже він є найближчим родичем африканського ткачика. Такі кубельця добре помітні восени, особливо в батогах дикого винограду та серед гілок дерев. Починають гніздитися у квітні – на початку травня. У кладці буває до 7 щедро заплямованих яєць. Батьки висиджують малечу почергово, до появи першого пташеняти проходить від 10 до 14 днів.

Широко відома кампанія зі знищення польових горобців як шкідників сільського господарства, проведена в Китаї в 1950-і роки. У ході розгорнутої в березні-квітні 1958 року кампанії тільки за три дні в Пекіні та Шанхаї було знищено 900 тис. птахів, а до першої декади листопада того ж року в Китаї, за неповною статистикою, було винищено 1960 млн. горобців. Однак ця боротьба привела до масового поширення комах-шкідників навесні та влітку 1959 року в Шанхаї та інших містах. 18 березня 1960 року Мао Цзедуном було прийнято особисте рішення про припинення боротьби з горобцями.

Горобець хатній, або домовий (Passer domesticus). Напевно, найвідоміший птах, який живе по сусідству з людиною. Звідси і назва «хатній». Поширений подібно до польового горобця, крім того він ще заселяє також Індію, а от у Китаї його можна побачити тільки в прикордонній смузі на півночі і на південному заході. За зовнішнім видом та способом життя він мало чим відрізняється від польового. Довжина його сягає 16 см, маса 22-25 грам. Проте на відміну від польового горобця, у якого «шапочка» коричнева, у хатнього горобця вона сіра. За іншими зовнішніми ознаками вони майже ідентичні.

Самець відрізняється від самиці наявністю великої чорної плями, що охоплює підборіддя, горло, зоб і верхню частину грудей, а також темно-сірим (а не темно-бурим) верхом голови. У самиці голова й горло сірі, а над оком є бліда сіро-жовта смуга.

До початку XXI століття загальноєвропейська популяція хатнього горобця значно скоротилась, а в ряді країн цей вид опинився на межі зникнення. Так, з середини 80-х років популяція горобців у Чехії зменшилась на 75%, у Великобританії - на 68%, причому у великих містах Британії вони практично зникли. Як причини називаються зменшення кількості комах під час їх періоду розмноження, хвороби, викликані високим вмістом пестицидів у злаках, зникнення місць гніздування в містах через їх реконструкції, зменшення зелених міських зон і знищення дерев, що знову-таки веде до загибелі комах, необхідних для вигодовування пташенят.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача АНОНИМ.
АНОНИМ / 29.09.2013, 11:31

гооооооо-рооооооо-бчыыыыыыыы-кыыыыыыыыыы!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Зображення користувача hannawinner.
hannawinner / 24.07.2012, 13:58

Цікаву статтю надибала, це також думка професійного орнітолога про скорочення популяцій горобців у Львові

(http://lvivpost.net/content/view/12626/458/)

Зображення користувача hannawinner.
hannawinner / 10.07.2012, 19:28

Я вже горобців "не застала". Потішитись ними у Львові можна лише у віддалених районах міста, і то, в невеликій кількості. Це посилання на короткий огляд цього питання професійним орнітологом - співробітником ЛНУ ім.І.Франка. http://zik.ua/ua/news/2007/06/12/78173 Він за ними спостерігає вже не одне десятиліття.

Зображення користувача sma4nen6ka.
sma4nen6ka / 02.02.2012, 09:55

Милі пташки! Я їх підгодовую зараз, сиплю на підвіконник свого вікна пшеницю, подрібнений білий хлібчик. Кожного ранку арава сидить на дереві напроти вікна, чекають коли я щось похавати дам!!!))))

Зображення користувача Гість.
Гість / 22.03.2011, 15:10

Спасибо, узнал много нового для себя.

Зображення користувача Andrew_r224.
Andrew_r224 / 20.03.2011, 21:31

Цікава стаття вийшла. Я і не задумувався, що знаю так мало про "наших пернатих сусідів".

Зображення користувача Андрій.
Андрій / 20.03.2011, 19:32

У Львові горобці практично зникли, дуже мало залишилось. Тепер в більшості, ворони, круки і голуби. А у за містом, їх ще багато.

Читайте також

Вчені розробили першу глобальну модель, яка аналізує маршрути проходження морських інвазійних видів. Дослідники вивчили переміщення вантажних суден по всьому світу, щоб визначити «гарячі точки», в яких можуть процвітати прибульці.

X

Вхід

Завантажую...