Драматична доля річки Сула

Драматична доля річки Сула
Такою була річка Сула (фото із картографічного сервісу «Планета Земля», №25754920)

«Ще назва є, а річки вже немає». Саме такі слова Ліни Костенко приходять на думку, коли бачиш, під яким пресингом знаходиться ця славна українська річка. Господарська діяльність у її басейні обумовлює стрімке зменшення стоку води до 5-10% від норми у межень, обсихання лук та заплавних лісів, деградацію усього живого у її широкій долині. Лише зрідка у багатоводні роки, як то було у 2013 році, весняна повінь знову заливає долину й живить колись багаті перезволожені ландшафти. А в інші роки (2012, 2014) домінує посуха, горять торфові поклади. Й чимала роль у цих драматичних процесах належить добуванню у басейні Сули нафти, газу, конденсату. Адже велика кількість свердловин у верхній та середній частинах басейну безперервно відкачують вуглеводні із надр та понижують рівень підземних вод й осушують долину. Стратегічна важливість добування нафти й газу для нашої країни не викликає сумнівів. Однак, коли гине природа й погіршуються умови життя людей, поневолі думаєш — а для кого це усе…

Для підтвердження цих невеселих думок наводимо графік витрат води у річці Сула біля міста Лубни за 2014 та початок 2015 року. Із нього яскраво видно, що тільки у весняні місяці стік води сягає ще 20-30% від норми. А з серпня й аж до березня річка практично вмирає.

Витрати води у річці Сула біля міста Лубни: червона лінія — середні величини за багаторіччя, синя — фактичні витрати у 2014-2015 роках

Особливо жорстке маловоддя обіцяє бути у цьому році. Адже ще з зими у басейні Сули не було снігового покриву, а весняні дощі суттєво забарились. Тому водопілля у долині практично не було, в кінці квітня витрати води у річці не перевищують 20-25% від норми. Починають горіти торфовища. А це ж тільки початок весни… Тліючі торфовища та місця спалювання сухої трави добре видні на космічному знімку супутника Terra за 12 квітня 2015 року.

У басейні Сули горить трава й тліють торфовища

Сподівання лише на живильну вологу з небес (якої може й не бути), а також на активні заходи місцевої влади Полтавщини щодо забезпечення водою населення, організації санітарних попусків води із місцевих водойм та боротьби з пожежами.

Стародубцев В.М., Власенко І.С.
Національний університет біоресурсів і природокористування України

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також

На основі супутникових зйомок, зроблених за минулі 12 років, вчені створили інтерактивну карту змін лісового покриву Землі. Як з'ясувалось, за цей період наша планета втратила близько 1,5 мільйона квадратних кілометрів лісів.

X

Вхід

Завантажую...