Екологи стурбовані світловим забрудненням Землі

Екологи стурбовані світловим забрудненням Землі

У багатьох точках земної кулі йде боротьба за те, щоб повернути людям природне світло зірок. Екологи та активісти закликають до того, що навіть у великих містах мають бути місця без штучного освітлення.

І це не примха астрономів, які зможуть краще розгледіти зоряне небо в телескоп. Це необхідність, з якою зіткнулось людство в результаті світлового забруднення Землі — явища, яке може змінити біологічне різноманіття нашої планети.

Звичайно, немає сенсу заперечувати переваги електрики в житті людей. Її винахід став поворотним моментом в історії нашої цивілізації, дозволивши нам працювати і відпочивати за межами світлового дня. Але активісти-екологи закликають пам'ятати, яку ціну ми платимо за прогрес.

У звіті, опублікованому кілька років тому британською комісією з охорони навколишнього середовища, говориться, що ми близькі до того, щоб втратити можливість вільно споглядати Чумацький шлях — туманну смугу зірок, яка формує нашу галактику.

Вважається, що майже всюди у Великобританії Чумацький шлях було видно неозброєним оком аж до 1950-х років. Але з ростом і електрифікацією міст це перестало бути можливим. Ініціативна група на захист сільської Англії (CPRE) з'ясувала, що нині лише на 10% території Великобританії нічне небо достатньо темне, щоб побачити зірки нашої галактики неозброєним оком.

Активісти з усього світу борються за збереження унікальних природних об'єктів в первозданному вигляді. Тепер прийшов час подбати і про зірки і зберегти те, як виглядає наша галактика з Землі.

Екологи привертають увагу суспільства і до інших наслідків світлового забруднення. В першу чергу, надмірне нічне освітлення міст призводить до перевитрати енергії і виснаження світових ресурсів. За даними Міжнародної асоціації темного неба, тільки в США близько 30% зовнішнього освітлення витрачається даремно, в основному через розсіяне світло вуличних ліхтарів, що призводить до вироблення 21 млн тонн вуглекислого газу на рік.

Крім того, надлишок нічного електричного освітлення загрожує біологічному різноманіттю планети. Світлове забруднення збиває з шляху перелітних птахів, а на узбережжі дезорієнтує дитинчат морських черепах. В результаті цього багато з них помирають.

За даними багатьох медичних досліджень, надмірне нічне освітлення негативно впливає на наші біоритми і збиває режим дня. Джошуа Гулі, фахівець зі сну з Гарвардської медичної школи, в своєму останньому дослідженні з'ясував, що вплив штучного освітлення пригнічує вироблення гормону мелатоніну в організмі людини. За його словами, це в свою чергу може вплинути на якість сну, тиск, рівень глюкози в крові і здатність тіла регулювати температуру.

В результаті цих досліджень, в Бельгії оголосили про проведення акції «Ніч без електрики». Щоб привернути увагу до проблеми світлового забруднення, раз на рік в деяких областях країни на одну ніч відключають вуличне освітлення. У багатьох містах США, включаючи Нью-Йорк і Чикаго, популярний рух, що закликає відключити або зменшити яскравість нічного освітлення під час сезону міграції птахів.

У 2002 році Чехія стала першою країною, яка прийняла закон про усунення світлового забруднення, що, можливо, незабаром стане світовою практикою. В рамках цього руху, в національних парках десятка країн існують заповідники нічного неба — області без штучного освітлення та світлового забруднення, де можна помилуватися зірками.

Звичайно, в містах неможливо домогтися повної темряви, але екологи та активісти стверджують, що ми можемо з легкістю скоротити кількість освітлення, яке використовується нераціонально. Вони радять вимикати непотрібне світло вдома і закликають владу переосмислити підхід до вуличного освітлення в громадських місцях.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача DarkSky.
DarkSky / 28.03.2016, 22:41

Всеукраїнська асоціація "Темне небо": Посольство України у Чеській Республіці на наш запит від 28.03.2016, не підтвердило існування у Чехії законодавства стосовно світлового забруднення у будь-якому форматі... Звідки інформація, яка опубліковано у даній статті "Екологи стурбовані світловим забрудненням Землі"?

Зображення користувача mia.
mia / 01.04.2016, 04:01

З сайту BBC — посилання на джерело інформації шукайте під заголовком статті. Дивно, що не вдалось її підтвердити.

Читайте також
Правда про органічні продукти

Модне захоплення органічними продуктами далеко не безпечне для здоров'я і, до того ж, заважає розвитку і впровадженню в сільське господарство передових технологій. Масовий перехід сільського господарства на органічне землеробство лише збільшить проблему голоду, не привівши до поліпшення якості сільськогосподарської продукції, вважає директор Центру глобальних продовольчих проблем Інституту Хадсона Алекс Евері. Кореспондент журналу «Експерт» зустрівся з ним у німецькому Людвігсхафені і дізнався, чому свіжі овочі - це найнебезпечніший продукт харчування, а невірно сприйнята любов до природи може обернутися для людства продовольчою катастрофою.

X

Вхід

Завантажую...