Екологи стурбовані світловим забрудненням Землі

Екологи стурбовані світловим забрудненням Землі

У багатьох точках земної кулі йде боротьба за те, щоб повернути людям природне світло зірок. Екологи та активісти закликають до того, що навіть у великих містах мають бути місця без штучного освітлення.

І це не примха астрономів, які зможуть краще розгледіти зоряне небо в телескоп. Це необхідність, з якою зіткнулось людство в результаті світлового забруднення Землі — явища, яке може змінити біологічне різноманіття нашої планети.

Звичайно, немає сенсу заперечувати переваги електрики в житті людей. Її винахід став поворотним моментом в історії нашої цивілізації, дозволивши нам працювати і відпочивати за межами світлового дня. Але активісти-екологи закликають пам'ятати, яку ціну ми платимо за прогрес.

У звіті, опублікованому кілька років тому британською комісією з охорони навколишнього середовища, говориться, що ми близькі до того, щоб втратити можливість вільно споглядати Чумацький шлях — туманну смугу зірок, яка формує нашу галактику.

Вважається, що майже всюди у Великобританії Чумацький шлях було видно неозброєним оком аж до 1950-х років. Але з ростом і електрифікацією міст це перестало бути можливим. Ініціативна група на захист сільської Англії (CPRE) з'ясувала, що нині лише на 10% території Великобританії нічне небо достатньо темне, щоб побачити зірки нашої галактики неозброєним оком.

Активісти з усього світу борються за збереження унікальних природних об'єктів в первозданному вигляді. Тепер прийшов час подбати і про зірки і зберегти те, як виглядає наша галактика з Землі.

Екологи привертають увагу суспільства і до інших наслідків світлового забруднення. В першу чергу, надмірне нічне освітлення міст призводить до перевитрати енергії і виснаження світових ресурсів. За даними Міжнародної асоціації темного неба, тільки в США близько 30% зовнішнього освітлення витрачається даремно, в основному через розсіяне світло вуличних ліхтарів, що призводить до вироблення 21 млн тонн вуглекислого газу на рік.

Крім того, надлишок нічного електричного освітлення загрожує біологічному різноманіттю планети. Світлове забруднення збиває з шляху перелітних птахів, а на узбережжі дезорієнтує дитинчат морських черепах. В результаті цього багато з них помирають.

За даними багатьох медичних досліджень, надмірне нічне освітлення негативно впливає на наші біоритми і збиває режим дня. Джошуа Гулі, фахівець зі сну з Гарвардської медичної школи, в своєму останньому дослідженні з'ясував, що вплив штучного освітлення пригнічує вироблення гормону мелатоніну в організмі людини. За його словами, це в свою чергу може вплинути на якість сну, тиск, рівень глюкози в крові і здатність тіла регулювати температуру.

В результаті цих досліджень, в Бельгії оголосили про проведення акції «Ніч без електрики». Щоб привернути увагу до проблеми світлового забруднення, раз на рік в деяких областях країни на одну ніч відключають вуличне освітлення. У багатьох містах США, включаючи Нью-Йорк і Чикаго, популярний рух, що закликає відключити або зменшити яскравість нічного освітлення під час сезону міграції птахів.

У 2002 році Чехія стала першою країною, яка прийняла закон про усунення світлового забруднення, що, можливо, незабаром стане світовою практикою. В рамках цього руху, в національних парках десятка країн існують заповідники нічного неба — області без штучного освітлення та світлового забруднення, де можна помилуватися зірками.

Звичайно, в містах неможливо домогтися повної темряви, але екологи та активісти стверджують, що ми можемо з легкістю скоротити кількість освітлення, яке використовується нераціонально. Вони радять вимикати непотрібне світло вдома і закликають владу переосмислити підхід до вуличного освітлення в громадських місцях.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача DarkSky.
DarkSky / 28.03.2016, 22:41

Всеукраїнська асоціація "Темне небо": Посольство України у Чеській Республіці на наш запит від 28.03.2016, не підтвердило існування у Чехії законодавства стосовно світлового забруднення у будь-якому форматі... Звідки інформація, яка опубліковано у даній статті "Екологи стурбовані світловим забрудненням Землі"?

Зображення користувача mia.
mia / 01.04.2016, 04:01

З сайту BBC — посилання на джерело інформації шукайте під заголовком статті. Дивно, що не вдалось її підтвердити.

Читайте також
Рушниці, мікроби і сталь: Джаред Даймонд про долі людських суспільств

Джаред Даймонд, знайомий нашим читачам по книзі «Колапс: чому одні суспільства виживають, а інші вмирають», у своїй попередній книзі «Рушниці, мікроби і сталь. Долі людських суспільств» зробив спробу пов'язати умови навколишнього середовища (в тому числі і різноманітність видів тварин і рослин, потенційних доместикатів) з долею народів. Чому європейці і вихідці з Європи стали домінувати в світі? Чому корінні жителі Австралії та обох Америк, які живуть у сприятливих кліматичних умовах, відстали у своєму розвитку від Європи і стали жертвами колонізації, а також смертельних хвороб? Переконливі відповіді на ці та багато інших питань вмістила в собі ця захоплююча книга.

X

Вхід

Завантажую...