Екологічна ситуація та стан питних вод України

Екологічна ситуація та стан питних вод України

В Україні склалась катастрофічна ситуація з постачанням населенню якісної питної води. Критеріями якості питної води є її вплив на здоров'я людини при тривалому вживанні, відсутність шкідливих хімічних елементів, бактерій та інших мікроорганізмів. З метою поінформувати споживачів про небезпеку, пов'язану з питною водою, привернути увагу до проблем водних ресурсів і допомогти вибрати безпечну для споживання воду, Всеукраїнська екологічна ліга (ВЕЛ) випустила тематичну карту «Екологічна ситуація та стан питних вод України», яка дає уявлення про те, яку воду споживають жителі різних регіонів України.

На жаль, більшість басейнів річок і водоймищ, із яких, переважно, і забезпечуються потреби населення у воді, не можна вважати екологічно безпечними. В деяких містах і навіть окремих регіонах відхилення води від норми сягає 70 - 80%. При чому продукти людського господарювання у вигляді стічних вод вже дістались навіть підземних горизонтів. Далеко не в усіх регіонах підземні води відповідають вимогам до питної води. Як наслідок, значна частина населення використовує для питних потреб недоброякісну воду.

Якість поверхневих вод

Якість поверхневих вод

Щоб збільшити, клікніть на зображенні

Проблема екологічного стану водних об’єктів є актуальною для всіх водних басейнів України. Вода у більшості з них класифікується як «забруднена» і «брудна» (ІV-V клас якості). Найбільш гостра ситуація спостерігається в басейнах Дніпра, Сіверського Дінця, річках Приазов’я, окремих притоках Дністра і Західного Бугу, де якість води класифікується як «дуже брудна» (VI клас).

Урбанізованість території

Урбанізованість території

Щоб збільшити, клікніть на зображенні

В Україні інтенсивно відбуваються процеси урбанізації, негативними наслідками яких є надмірна концентрація промислових об’єктів на обмеженій території. Це призводить до руйнування природного середовища великих міст. Висока забрудненість викидами й відходами, незадовільний стан систем життєзабезпечення, швидке зростання населення міст і потреба розширення територій призвели до непридатності до використання більшості поверхневих вод. Найбільш густонаселеними та екологічно проблемними є східна частина України, місто Київ, а також міста «мільйонники».

Використання питних вод

Використання питних вод

Щоб збільшити, клікніть на зображенні

Поверхневі води є джерелом питного водопостачання для понад 70% населення України. В окремих населених пунктах питна вода за фізико-хімічними показниками (загальна мінералізація, жорсткість, місткість заліза, фтору тощо) не відповідає вимогам ДСТУ 2874-82 «Вода питна. Гігієнічні вимоги й контроль якості». Майже 1200 населених пунктів частково чи повністю забезпечуються привозною питною водою. Разом з тим, середньодобове споживання води на одного мешканця міста в Україні становить 325 літрів, тоді як у великих містах Європи цей показник становить лише 100 - 200 літрів. Найбільший рівень споживання води спостерігається в Центральній та Східній Україні.

Обсяги викидів неочищених та недостатньо очищених стічних вод

Обсяги викидів неочищених та недостатньо очищених стічних вод

Щоб збільшити, клікніть на зображенні

Для переважної більшості підприємств промисловості та комунального господарства викиди забруднюючих речовин істотно перевищують гранично допустимий рівень. Це призводить до забруднення водних об’єктів і порушення норм якості води. Сьогодні четверта частина очисних споруд водопровідної мережі, кожна п’ята насосна станція та половина насосних агрегатів відпрацювали нормативний строк експлуатації. В аварійному стані перебуває понад 30% водопровідних та каналізаційних мереж. Щодоби у водойми скидається понад 10,6 тис. куб. метрів неочищених і недостатньо очищених стічних вод. Найгостріша ситуація спостерігається в Східній Україні та в Криму.

Екологічна ситуація та стан питних вод України

Щоб збільшити, клікніть на зображенні

Варто зазначити, що використані карти датовані 2006 роком. У зв’язку з цим наводимо додаткову інформацію:

  • Аналіз даних моніторингу якості питної води за 2007 - 2008 рр.. показав, що кількість проб з відхиленнями від стандарту не зазнав значних змін у динаміці. В середньому в системах централізованого водопостачання відсоток нестандартних проб за санітарно-хімічними показниками становив до 13, за бактеріологічними - до 7.
  • Аналіз питної води в розподільних мережах за 2008-2009 рр.. говорить про те, що в середньому відсоток нестандартних проб за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками в Україні залишається на одному рівні (12 і 8 відповідно).

З огляду на вкрай низьку якість і фактичну непридатність до споживання водопровідної води, українці все більше споживають бутильовану воду. Сподіваємось, що екологічна мапа допоможе споживачу обрати дійсно безпечну і корисну воду для щоденного споживання.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача sis-terr.
sis-terr / 17.07.2011, 00:16

да, на воду в бутылках надо смотреть в крайнем случае, лучше приобрести свой фильтр, очиститель,
но тут тоже много подводных камней(

Зображення користувача Соня.
Соня / 06.09.2010, 23:07

Проблема некачественной воды не раз обсуждалась, глубоко исследовалась... Я далеко не уверена в том, что бутлированная вода - спасение. После долгого изучения вопроса, мы для себя качественную воду делаем самостоятельно, притом у нас она получается насыщенная кремнием, что важно.

Зображення користувача mia.
mia / 07.09.2010, 00:22

Питання користі бутильованої води досить спірне. Все залежить від того, яку саме воду розлили в бутилі. Тому і наводяться ці карти, щоб споживачі могли хоча б вибрати воду, розлиту в більш "чистому" регіоні, якщо не має можливості встановити водоочисну систему. Що до останніх, до речі, теж питання неоднозначне.

Зображення користувача Гість.
Гість / 02.09.2010, 12:27

Очень информативно. Спасибо.

Читайте також

Дозвіл на експорт, реекспорт і імпорт зразків тварин і рослин, включених в Додатки I, II і III CITES, видається Адміністративним органом CITES за умови позитивного висновку Наукового органу CITES. Додатки CITES кожні три роки уточнюються Конференцією Сторін – країн-учасниць Конвенції.

X

Вхід

Завантажую...