Ілійська пискуха: «чарівний кролик» з Китаю

Ілійська пискуха: «чарівний кролик» з Китаю

Соціальні мережі заполонив китайський «чарівний кролик», симпатичне звірятко, яке знаходиться під загрозою зникнення. Шістдесятирічний відставний еколог Лі Вейдун протягом більш ніж 30 років намагався задокументувати та захистити ілійську пискуху — таємничого ссавця, схожого на кролика, якого можна знайти тільки в Китаї. Тепер, коли їх залишилось менш ніж 1000, вони рідкісніші за панд.

Лі вперше побачив «чарівного кролика» у 1983 році. Він яскраво пам'ятає свою першу зустріч. «Я сходив на гору чотири години, і тільки перевів подих, як раптом побачив — пробігла тінь маленької істоти. Я сів біля якихось скель, і раптом з тріщини з’явились два кролячих вуха. Маленька істота дивилась на мене, кліпала на мене очима. Я думав, що це найкрасивіша і найдивовижніша істота, яку я коли-небудь бачив. Я не міг повірити власним очам».

Тоді Лі не збирався відкривати нові види. Існує багато різних видів пискух — маленьких кроликоподібних ссавців з короткими кінцівками і круглими вухами, — але на відміну від інших пискух, та, яку побачив Лі, мала три виразні коричневі смуги на лобі і на шиї. Після трьох років досліджень Лі і його команда назвали маленьку істоту ілійською пискухою, за назвою району, де її знайшли, — префектури Ілі на далекому заході китайської провінції Сіньцзян.

Нова небезпека

Відомі науці як Ochotona iliensis, ілійські пискухи живуть у норах між голими скелями на висоті 2800—4000 метрів. Вони звикли жити на дуже холодному плато і годуватись травами, знайденими в горах Тянь-Шаню.

Зробивши відкриття, Лі та його колеги вирішили вжити заходів на захист пискух. Але вони не хочуть публічності. На їх думку, краще було б залишити пискух у спокої в їх природному середовищі існування.

Природна здобич лисиць, ласок та птахів, ілійська пискуха тепер зіткнулась з новою небезпекою. За останні 30 років їх середовище існування скоротилось на 71%, розповідає Лі. Частково через зміни клімату, але й частково тому, що їх підгірні кормові райони були захоплені зростаючою популяцією людей.

«Ілійські пискухи живуть на ізольованих гірських вершинах, тому їх середовища існування сильно фрагментовані, — пояснює Лі. — Втрата навіть одного згубна для всієї групи».

Лі бачив таємничу пискуху ще кілька разів, у тому числі в 1990 році. Та потім він не бачив її жодного разу за 24 роки.

Стародавні види

Ілійська пискуха здобула славу після того, як її представили National Geographic. Тваринка стала популярною. Лі стурбований раптовою славою. «Багато людей писали мені, щоб сказати, що хочуть допомогти мені захистити пискух, — говорить він. — Але чим більше уваги, тим більше й небезпеки для них».

Ілійська пискуха — древній вид. «Ми не можемо дозволити їм зникнути на наших очах».

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також

В живій клітині найчастіше зустрічаються такі елементи як водень, кисень, вуглець, азот, фосфор і сірка. Майже всі вони входять до списку із десяти найбільш розповсюджених у сонячній системі елементів. Тільки фосфор в цьому «рейтингу» займає не дуже почесну 17-ту позицію. Мізерність запасів цього елементу ще краще відчувається на поверхні Землі, де більша частина фосфору знаходиться в мінералах, через що формам життя складно його використовувати. Так як же так вийшло, що життя залежить від такого відносно рідкісного елемента? Метью Пазек з Університету Південної Флориди намагається прорахувати хімічні шляхи, якими міг пройти фосфор, щоб стати доступним формам життя на молодій Землі.

X

Вхід

Завантажую...