IPCC: використання викопного палива має бути припинено до 2100 року

IPCC: використання викопного палива має бути припинено до 2100 року

За словами експертів ООН, якщо світ хоче уникнути небезпек, пов’язаних зі змінами клімату, необмежене використання викопного палива має бути припинено до 2100 року.

У повній доповіді Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) говориться, що до 2050 року більшість світової електроенергії може — і повинна — вироблятись низьковуглецевими джерелами. Інакше світ зіткнеться з «важкими, всеохоплюючими і незворотними» збитками. На думку експертів ООН, бездіяльність коштуватиме набагато більше, ніж вжиття необхідних заходів.

Узагальнена доповідь IPCC була опублікована 2 листопада в Копенгагені, після тижня інтенсивних дебатів між вченими і урядовими чиновниками. Документ призначений для інформування політиків, які беруть участь в спробах ухвалити нову міжнародну угоду щодо клімату до кінця 2015 року.

У доповіді наголошується, що скорочення викидів має вирішальне значення для обмеження глобального потепління на рівні 2°C — мета, визначена у 2009 році. Також у доповіді пропонується збільшити частку поновлюваних джерел енергії в енергетичному секторі з нинішніх 30% до 80% до 2050 року.

У довгостроковій перспективі, як заявляють експерти, виробництво електроенергії з використанням викопного палива без впровадження технології уловлювання та зберігання вуглецю (Carbon Capture and Storage, CCS) має бути «припинено майже повністю до 2100 року».

«Наука сказала своє слово»

Узагальнена доповідь підсумовує три попередні доповіді IPCC, в яких були викладені причини, наслідки та можливі рішення проблеми зміни клімату. У новій доповіді знову наводяться вже знайомі положення:

  • Потепління «недвозначне» і вплив людини на клімат незаперечний.
  • Період з 1983 по 2012 рік, був, ймовірно, найтеплішим 30-річним періодом за останні 1400 років.
  • Наслідки потепління добре помітні у всьому світі: підкислення океанів, танення арктичних льодів і бідні врожаї у багатьох частинах світу.
  • Без узгоджених дій щодо вуглецю, протягом майбутніх десятиліть температура зростатиме і до кінця цього століття може піднятись майже на 5°C порівняно з доіндустріальним рівнем.

«Наука сказала своє слово, — коментує доповідь Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. — Тут немає ніякої двозначності. Лідери повинні діяти. Час не на нашому боці. Існує міф, що вжиття заходів щодо клімату буде дорого коштувати, але бездіяльність коштуватиме набагато більше».

Держсекретар США Джон Керрі назвав доповідь ще однією канаркою у вугільній шахті. «Ті, хто вважають за краще ігнорувати або оспорювати науку, так ясно викладену в цьому звіті, роблять це на великий ризик для всіх нас і для наших дітей та онуків», — сказав Керрі у своїй заяві.

Державний секретар Великобританії з питань енергетики та змін клімату Едвард Дейві назвав доповідь найбільш повною, ретельною і надійною оцінкою змін клімату із будь-коли створених. «Вона дає чіткий сигнал, який має бути почутим у всьому світі — ми повинні вжити заходів щодо змін клімату вже зараз. Тепер це справа політиків — ми повинні зберегти світ для майбутніх поколінь, досягнувши нової угоди з клімату наступного року в Парижі», — сказав він.

X

Вхід

Завантажую...