Куди зникають птахи?

Куди зникають птахи?

Нічим не примітним травневим ранком 1822 року барон Християн Людвіг фон Ботмер, полюючи в угіддях свого замку поблизу містечка Клюц (Німеччина), підстрелив незвичайного лелеку. З його шиї стирчала стріла майже метрової довжини. Барон доставив свій трофей місцевому професору, який визначив, що стріла була виготовлена з екзотичного дерева, яке росте лише в Африці. Птах не лише пережив поранення, але й здійснив тривалий переліт до Європи, де і загинув від руки барона. Невдалий для лелеки політ став великим здобутком для науки.

Доти залишалось загадкою, куди діваються з настанням осені багато видів птахів. Ще Аристотель дотепно припустив, що вони нікуди не діваються, а просто міняють літнє вбрання на зимове, як це буває, наприклад, з білими куріпками. Тобто, змінивши пір'я, вони стають як би іншим видом птахів. Недарма деякі пернаті ніколи не зустрічаються в Греції одночасно, в один сезон! Другий варіант, за Аристотелем, полягав у тому, що на зиму птахи ховаються в норах і впадають в зимову сплячку як ведмеді чи бабаки. Щоправда, давньогрецький філософ висунув ще одну, абсолютно фантастичну гіпотезу: можливо, деякі птахи на зиму відлітають далеко на південь, а влітку повертаються. До таких він відносив журавлів і горлиць.

Лелеку, підстреленого бароном фон Ботмером, перетворили на опудало, яке досі зберігається в музеї міста Росток (Німеччина)

В епоху Просвітництва, та й набагато пізніше, популярна була гіпотеза, за якою ластівки зимують на дні річок і озер. Виникла вона з подачі шведського єпископа Олауса Магнуса (1490-1557), який писав, що перед настанням зими ластівки збиваються в купи біля берега в очереті, а потім йдуть під воду на всю зиму. Цієї думки дотримувався і французький натураліст Жорж Кюв'є (1769-1832), її повторював і знаменитий систематик живої природи зі Швеції Карл Лінней (1707-1778). Інший великий французький натураліст, Жорж-Луї Бюффон (1707-1788), поміщаючи ластівок на лід, старався домогтись, щоб вони впали в сплячку, але пташки, звісно, просто вмирали. Один з німецьких університетів багато років пропонував винагородити того, хто знайде ластівок в стані заціпенілої сплячки і оживить їх, сріблом вагою зі знайдених птахів. Але претенденти не з'явились.

Малюнок з багатотомної праці шведського єпископа Олауса Магнуса (1555) демонструє, як рибалки витягують з-під льоду тенета, в які поряд з рибою потрапили і птахи, що зимують на дні озера

Були й зовсім дивні ідеї. Так, англійський просвітитель Чарльз Мортон (1627-1698) писав: «Про деякі види пернатих ми не знаємо, ні звідки вони з'являються, ні куди зникають, немов дивовижним чином звалюються навесні на нас з неба». Розвиваючи цю ідею, він дійшов висновку, що деякі види птахів зимують на Місяці. За його розрахунками, шлях ластівок на Місяць займає два місяці, і стільки ж йде на зворотний переліт, так що птахи проводять на Землі і на Місяці по чотири місяці. Мортон сам не раз бачив, як восени ластівки збиваються у велику зграю і вона летить, все віддаляючись, поки не зникне. Ймовірно, летять на Місяць, куди ж іще?

Незвичайний мисливський трофей барона фон Ботмера вніс сум'яття в усталені погляди. Тим більше що незабаром стали відомі й інші такі випадки. Виникла ідея масштабного кільцювання птахів, які невідомо звідки з'являються навесні і пропадають восени: надіти на лапку кільце з номером і адресою, куди його надіслати в разі виявлення окільцьованого птаха. І тоді досить швидко, за кілька десятиліть, сезонні маршрути багатьох видів птахів вдалось розшифрувати.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також
Забруднення водних ресурсів

Коли на початку жовтня 2010 року в угорську річку Марцаль вилилось близько 184 млн. галонів (697 млн. літрів) виробничих відходів, з’явилась загроза зараження водопостачання арсеном і ртуттю, а також загроза виродження річок, як на місці катастрофи, так і на сотні кілометрів вниз за течією. В певному сенсі, катастрофа в Угорщині була попереджувальним сигналом. Де ж ще може статися екологічне лихо?

X

Вхід

Завантажую...