Переваги та недоліки вітрової енергетики

Переваги та недоліки вітрової енергетики

Як відомо, кожна медаль має дві сторони. Давайте розглянемо переваги та недоліки такого виду альтернативних джерел енергії, як вітрова енергетика.

Переваги:

 • Екологічно-чистий вид енергії. Виробництво електроенергії за допомогою "вітряків" не супроводжується викидами вуглекислого чи будь-якого іншого газу.
 • Ергономіка. Вітрові електростанції займають мало місця і легко вписуються в будь-який ландшафт, а також відмінно поєднуються з іншими видами господарського використання території.
 • Відновлювана енергія. Енергія вітру, на відміну від викопного палива, невичерпна.
 • Краще рішення для важкодоступних місць. Для віддалених місць встановлення вітрових електрогенераторів може бути найкращим і найдешевшим рішенням.

Недоліки:

 • Нестабільність. Нестабільність полягає в відсутності гарантій отримання необхідної кількості електроенергії. На деяких ділянках суші сили вітру може виявитися недостатньо для вироблення необхідної кількості електроенергії.
 • Відносно невисокий вихід електроенергії. Вітрові генератори значно поступаються у виробленні електроенергії дизельним генераторам, що призводить до необхідності встановлення відразу декількох турбін. Крім того, вітрові турбіни неефективні в період пікових навантажень.
 • Висока вартість. Вартість установки потужністю 1 МВт становить 1 мільйон доларів.
 • Небезпека для дикої природи. Обертові елементи турбіни становлять потенційну небезпеку для деяких видів живих організмів. Згідно зі статистикою, лопаті кожної встановленої турбіни є причиною загибелі не менш як чотирьох особин птахів на рік.
 • Шумове забруднення. Шум від "вітряків" може викликати занепокоєння, як диких тварин, так і людей, які проживають поблизу.

Чи зможуть переваги переважити недоліки?

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача Геннадій.
Геннадій / 23.01.2012, 03:02

Дякую за підтримку в обговоренні ;)

Так, дійсно, недоліки завжди є. Але вони є у всьому - абсолютно.

Тому, на мою думку, недоліки у вітровій енергетиці, ну такі дрібні...

Просто потрібно нам усім дещо перелаштуватися, змінити своє ставленяя навіть до природи. Тобто не старатися повністю підкорити природу і користуватися її дарами (як раніше ставили подібні гасла), а підлаштовуватися до неї...

Щодо нестабільності. Справа в тому, що вітроелектростанції і треба ставити лише у тих місцевостях, де постійно дмуть вітри. Є сезонні напрямки вітру, і є добові... На підвищеннях, на просторах, біля водойм. Вітру немає внизу біля землі, але він завжди є на висоті. Якщо окремі вітрогенератори встановлювати на кожній багатоповерхівці - нестабільність зменшиться до такого мінімуму, що про це не варто буде і говорити. В любому випадку енергію вітру можна в повній мірі використовувати тоді коли вона є. Коли вона є? А взимку - вітри дмуть достатньо. Саме тоді коли треба використовувати опалення. А що, не варто в цей час підключити електрообігрівачі і в достатній кількості обігрівати помешкання? Впевнений, що кожного сезону можна в повній мірі використовувати "нестабільність" роботи.

Щодо акумулювання. Та справа в тому, що завжди поряд з "нестабільним! вітрогенератором ОБОВ'ЯЗКОВО ставиться "акумуляторна станція". Знову ж-таки, якщо це стосується приватних помешкань, то на вітряк ставляють мінімум 2-4 аккумулятори (можна навіть звичайні стартерні для автомобілів). Це не такі вже і скажені кошти, але використовуючи енергозаощаджувальні прилади, можна повноцінно прожити 2-4 дні. Погано? думаю зовсім ні.

Отож саме-собою підходить до вирішення питання про "норівняно невеликий вихід електроенергії".

Про окупність. Щоб порахувати, що чого варте беремо за основу ціну мережевої електроенергії. Проте вартість прокладання електромережі до окремих будинків також коштує кілька тисяч грн. Інше питання якщо будинок уже електрифікований. Безумовно до уваги потібно взяти інші види електростанцій та вартість їхньої електроенергії.

Роботу вітрогенератора оцінювати краще за:

 • кількістю виробленої або спожитої електроенергії;
 • кількістю виділеного тепла електротенами для обігріву будинка (застосувавши , наприклад, технологію теплого полу) замість спалення газу, вугілля, чи дров...;
 • інше застосування.

Впевнений, за таких розрахунків вітрогенератор швидко окупиться.

Наголошую - у приватному помешканні громадян робота КОЖНОГО МАЛОПОТУЖНОГО ГЕНЕРАТОРА БУДЕ НАЙБІЛЬШ ЕФЕКТИВНОЮ. Придбавши або зробивши вітрогенератор, кожний господар зможе підрахувати усі "зелені тарифи" по його собівартості.

Щодо вартості. Я не знаю ринкової ситуації з вітрогенераторами - у нас все дуже вартісне (дуже дороге). Але давайте згадаємо кожного простого американського селянина (фермера) який ще понад 100 років тому, перш за все, у себе на господарстві ставляв вітряка для роботи водяного насоса. Такі насоси стояли і в наших колгоспах років 40-60 тому. Значить це того варте?

Я дещо володію "ситуацією" по власному виготовленню вітрогенератора для домашнього господарства... Можу поділитися. Ціни різні, в основному з "барахолки". Рахуємо:

 • Власне генератор (в них потрібно розбиратися) = 200-250 грн.
 • Лопаті (виготовлення) = 200-300 грн
 • Інше (підшішники, шестерні, шківи, зєднання)= 500 грн

Отже сам генератор можна виготовити за 1000 грн. Для його установлення потрібна "вишка" "мачта" або щось подібне. Отож в залежності від вибраної опори маимем ще додаткові витрати. наприклад, капітальну опору висотою 10-12м можна зробити за 500 - 1000 грн.

Тобто за 1500-2000 грн можна поставити вдома вітрогенератор. подальше - на ваш смак. Не бачив я ніде за 2000 грн ніяких електростанцій.

Тим більше, за скільки ж окупиться дизельна станція чи бензинова вартістю від 6 до 12 тис грн, коли для її роботи постійно потрібно купувати паливо за 10-12 грн/л ???? На скільки 1 л диспалива хватить? А скільки ват при цьому буде вироблено і спожито? Отож-бо!

:))))))) Лічитьники на воду установлюють всі кому це вигідно. Ніяка бабця не буде на сьогодні платити за воду по 25 грн в місяць, якщо вона їх не вибирає. Лічильники зараз доступні для усіх. :)))))))))))

Ще раз дякую.

Зображення користувача volk160590.
volk160590 / 19.08.2018, 12:05

Як можу з Вами зв'язатись ? Цікавить Ваш досвід в побудові бюджетних вітрогенераторів.

Зображення користувача mia.
mia / 23.01.2012, 13:49

Особисто знаю декількох "бабок", які не ставлять лічильники (на воду, на газ, автономне опалення, якщо це квартира, якщо ж приватний будинок - вітряків не ставлять, газ в село не проводять, список можна продовжувати). Повірте, іноді немає можливості зробити цей перший разовий внесок коштів у проект, який потім, нехай і швидко, окупиться. Мене дивує те, що ви не вірите, що комусь це може бути не по кишені. Може, на жаль.

Зображення користувача Геннадій.
Геннадій / 24.01.2012, 02:19

Та ні, я в курсі, знаю що це таке. Наприклад мій товариш, проживає у гуртожитку, має окрему кімнату - проте кухня одна на три кімнати. В кухні один кран з холодною водою. Ванни немає. Туалет недавно зробили. Недавно показував платіжку - 28 грн за коритсування водою за місяць для одного чоловіка :(. От і ситуація - спеціально ввалили ціну на воду для людей, які проживають у гуртожитку бех особливих зручностей. Встановлення лічильника - зовсім інша проблема. В принципі фактів багато ....

Зображення користувача ecolutsk.
ecolutsk / 22.01.2012, 21:00

В цілому більш-менш об'єктивно, але є й "але". Наприклад, порівнювати вітрові генератори з дизельними важко, треба принаймні за якимсь кількісним критерієм - за ККД, або ж за кількістю вироблених ват на одну вкладену гривню тощо..До речі, за шумовими характеристиками дизельний аж ніяк не кращий. І щодо вартості. Наприклад, на добудову 2 блоків ХАЕС планується 5-6млрд.дол.(нагадаю, атомна енергія вважається найдешевшою). 1 блок-2,5млрд/1000 МВт= 2,5 млн.дол. на 1МВт. Як бачимо, це вже значно більше озвученого тут "вітрового" показника 1/1.

Зображення користувача Геннадій.
Геннадій / 18.01.2012, 22:38

Не можу повністю погодитись з наведеними недоліками. 1. Нестабільність роботи завжди дублюється іншими джерелами енергії - сонячними батареями, наприклад, а енегрія взагалі повинна акумулюватися. Це значно зменшуе нестабільність роботи. 2. Не думаю, що варто вітрові генератори порівнювати з дизельними. На те вони і відносяться до альтернативних, тобто до незвичних. 3. Вартість вітрогенератора потужністю 0,5 - 5,0 кВт у окремому дворі буде, можливо, і дорожче, але така вартість має властивість через певний час окупатися. Потім вона стає зовсім низькою. А незалежність завжди штука вартісна. 4. 4 пташки на турбіну? Якого діаметра вітроколесо? Скоріше за все мова іде про якісь гігантські вітрила - потужностю 1Мега Ват?. І скільки таких турбін в Україні встановлено? А якщо поставить у селі у кожного у дворі 1 генератор потужністю всього 1,5-5,0 кВт з розмахом крил, наприклад, всього 2-3 метра. Такий вітряк може повністю дозволити перейти на власну електроенергію. Навряд-чи упродовж 5 років туди хтось попаде. Якщо ставити вітряки по периметру сільськогосподарських угідь - тим самим можна екологічним методом зберігати урожай культур. Вітряки відганятимуть ворон від посівів, які часто великими зграями виколупують із землі посіяне зерно кукурудзи чи інших культур. При цьому травляться від хімікатів, що протруювали зерно. На дозріваючий урожай зернових буде менше залітати горобців. Звісно, говорити про значні втрати збіжжя від пташок не варто, але чомусь немає статистики на скільки згубний вплив на пернатих від застосування пестицидів на полях... На скільки вони отруюються просто пролітаючи над обробленими пестицидами полями. 5. Шум від вітряків, що встановлені на подвір'ях ентузіастів, на сьогодні викликає, як правило, моральне задоволення, високу самооцінку і добрий настрій за те, що менше прийдеться платити по рахункам за "світло". Всі витрати ідуть у "свій двір". Але ми не задумуємося, що виробництво електроенергії пов'язане зі спалюванням газу, вугілля, мазуту, а значить - забруднення навколишнього середовища. Щодо впливу на організм окремої людини роботи вітрогенератора, то від найпоширеніших мобільників, бачте, нас зараз зовсім не турбує негативний вплив. Поставивши у дворі вітрогенератор, господар позбудеться проблеми кротів - вібрації, навіть незначні їм не подобаються.

Зображення користувача ecolutsk.
ecolutsk / 22.01.2012, 21:33

Цікаво щодо кротів, вони справді не люблять вібрацій..А щодо захисту посівів від пташок - сумніваюсь. Вони (особливо ворони) швидко "освоюються" і пристосовуються до "технологічних нововведень".

Зображення користувача mia.
mia / 20.01.2012, 16:02

Якось цікаво ви підійшли до питання - заперечуєте існування будь-яких недоліків вітряків. Але вони дійсно існують, як би нам не подобались "чисті" джерела енергії - вони все одно не ідеальні. Але це не привід починати їх "не любити". Просто з кожним недоліком можна щось зробити.

Нестабільність. Так, вітряки часто доповнюють іншими джерелами енергії для більшої стабільності. Але це ж не означає, що самі по собі вони стабільно дають фіксовану кількість енергії. Просто люди подивились правді у вічі, побачили цей недолік і вирішили з ним щось зробити. Стосовно того, що енергія повинна акумулюватись - так, було б добре. Але не акумулюється. Електроенергія - це такий особливий товар, який поки що не придумали як ефективно запасати. На жаль.

Відносно невисокий вихід електроенергії. А з чим їх порівнювати? Так заведено, що для порівняння вибирають об'єкт, який виконує таку ж або схожу функцію. Можна з млином порівняти, але він електроенергію не виробляє.

Висока вартість. Так, вітряки повинні окупатись, для чого ж їх тоді встановлювати? Той же "зелений" тариф з цією метою введений. Але від цього початкова вартість вітряка не зменшується. Це ще дійсно поки що дороге задоволення і не кожний може собі його дозволити - хай він навіть з часом окупиться. Лічильники на воду, наприклад, дуже швидко окупаються і не так і дорого коштують, але їх все одно не всі можуть встановити.

Небезпека для дикої природи. І такий фактор присутній. Але, знову ж, люди думають як його обійти. Ви правильно навели деякі способи. Скоро, до речі, про це планується стаття.

Шумове забруднення. Про це можете почитати більш детально тут.

Я не хочу переконувати вас в недоцільності використання вітрогенераторів, навпаки, ми як можемо висвітлюємо їх переваги. Але і на недоліки не можна закривати очі, інакше вони так і залишаться.

Зображення користувача ecolutsk.
ecolutsk / 22.01.2012, 21:22

Щодо "енергія повинна акумулюватись" - думаю, п.Геннадій мав на увазі не базові фізичні принципи, а просто прикладний аспект (наявність акумуляторів). Адже більшість і вітро-, і сонячних установок (принаймні індивідуальних) не працюють "напряму" (в силу тієї ж нестабільності умов) а заряджають потужні акумулятори, а ті вже потім стабільно постачають енергію (у дім).

Зображення користувача Tina.
Tina / 12.11.2009, 00:36

Чесно кажучи, ніколи про недоліки вітрової енергетики не думала. Є над чим замислитись...

Читайте також

Класифікація рослинних угруповань, запропонована Раункієром, приводить до висновку про виникнення схожості між угрупованнями.

X

Вхід

Завантажую...