Піранья - риба з поганою репутацією

Піранья

Піраньї (Serrasalminae) – прісноводні риби, які мешкають в річках та водоймах Південної Америки. Назва риби походить від коренів двох слів мови гуарані «піра» - риба і «аніа» - зуб, диявол. Натуралісти минулих століть, задовольняючись найчастіше лише розповідями моряків і тубільців, записали безліч свідчень про те, які ненажерливі і небезпечні ці риби. Так виникли легенди про хижого людожера, лютого до неподобства, який не щадить нікого на своєму шляху. Але які ж піраньї насправді?

Піранья

Піраньї досягають довжини в 30 см і ваги до кілограма. Доросла піранья - велика риба, оливково-срібляста з фіолетовим або червоним відливом. По краю хвостового плавця проходить чітка чорна смуга. У молодих піраній забарвлення сріблясте, боки з чорними плямами, черевні та анальний плавці червонуваті.

Піранья

Будова нижньої щелепи і зубів дозволяє піраньї виривати зі здобичі великі шматки м'яса. Зуби у піраній нагадують трикутники висотою 4-5 мм і розташовані так, що зуби верхньої щелепи рівно входять у пази між зубами нижньої щелепи. Щелепи діють двома способами: при їх змиканні м'ясо відрізається як бритвою гострими зубами, при зсуві зімкнутих щелеп в горизонтальному напрямку риби можуть відкушувати більш щільні тканини - жили і навіть кістки. Доросла піранья може перекусити палицю або людський палець.

Піраньї

Але, не зважаючи на це, не всі піраньї їдять м’ясо. Приблизно 30-35 видів риб родини піраньєвих харчуються водними рослинами і плодами, які впали у воду, а 28-30 видів - типові хижаки. З них тільки 4 види несуть небезпеку для теплокровних хребетних тварин. Найбільш кровожерливі піраньї живуть у басейні Амазонки. Вони здатні обгризти людину до кісток. Саме ці піраньї стали «улюбленцями» акваріумістів, які мріють одомашнити небезпечних хижаків.

Піранья

Безліч індіанців і білих жителів Південної Америки купаються і перуть білизну в річках, де піраньї звичайні. І що ж? Є достовірні відомості лише про окремі укуси; ніхто поки не загинув від нападів зграї. Набагато частіше купальщики страждають від голок прісноводних скатів.

Піранья

Однак, питання про небезпеку піраній поки не вирішене. В усякому разі, в акваріумі ці риби лякливі. Під час вилову, перевезення, при різкому русі і ударі по акваріуму піраньї завалюються на бік, опускаючись на дно, - буквально «непритомніють». На щастя, швидко оговтуються від шоку. І лише в порядку самозахисту пускають в хід щелепи.

Піраньї

Ще один цікавий факт. Піраньї відомі своїми блискавичними нападами великими групами, що стало широко відомим завдяки голлівудським фільмам. Виявляється, вони використовують цю тактику для захисту від хижаків, а не для полювання. А захищатись їм, як не дивно, є від кого - на них полює багато мешканців річок: більші риби, каймани (родичі крокодилів) і річкові дельфіни.

Автори: seruiman у співавторстві з mia.

X

Вхід

Завантажую...