Піранья - риба з поганою репутацією

Піранья

Піраньї (Serrasalminae) – прісноводні риби, які мешкають в річках та водоймах Південної Америки. Назва риби походить від коренів двох слів мови гуарані «піра» - риба і «аніа» - зуб, диявол. Натуралісти минулих століть, задовольняючись найчастіше лише розповідями моряків і тубільців, записали безліч свідчень про те, які ненажерливі і небезпечні ці риби. Так виникли легенди про хижого людожера, лютого до неподобства, який не щадить нікого на своєму шляху. Але які ж піраньї насправді?

Піранья

Піраньї досягають довжини в 30 см і ваги до кілограма. Доросла піранья - велика риба, оливково-срібляста з фіолетовим або червоним відливом. По краю хвостового плавця проходить чітка чорна смуга. У молодих піраній забарвлення сріблясте, боки з чорними плямами, черевні та анальний плавці червонуваті.

Піранья

Будова нижньої щелепи і зубів дозволяє піраньї виривати зі здобичі великі шматки м'яса. Зуби у піраній нагадують трикутники висотою 4-5 мм і розташовані так, що зуби верхньої щелепи рівно входять у пази між зубами нижньої щелепи. Щелепи діють двома способами: при їх змиканні м'ясо відрізається як бритвою гострими зубами, при зсуві зімкнутих щелеп в горизонтальному напрямку риби можуть відкушувати більш щільні тканини - жили і навіть кістки. Доросла піранья може перекусити палицю або людський палець.

Піраньї

Але, не зважаючи на це, не всі піраньї їдять м’ясо. Приблизно 30-35 видів риб родини піраньєвих харчуються водними рослинами і плодами, які впали у воду, а 28-30 видів - типові хижаки. З них тільки 4 види несуть небезпеку для теплокровних хребетних тварин. Найбільш кровожерливі піраньї живуть у басейні Амазонки. Вони здатні обгризти людину до кісток. Саме ці піраньї стали «улюбленцями» акваріумістів, які мріють одомашнити небезпечних хижаків.

Піранья

Безліч індіанців і білих жителів Південної Америки купаються і перуть білизну в річках, де піраньї звичайні. І що ж? Є достовірні відомості лише про окремі укуси; ніхто поки не загинув від нападів зграї. Набагато частіше купальщики страждають від голок прісноводних скатів.

Піранья

Однак, питання про небезпеку піраній поки не вирішене. В усякому разі, в акваріумі ці риби лякливі. Під час вилову, перевезення, при різкому русі і ударі по акваріуму піраньї завалюються на бік, опускаючись на дно, - буквально «непритомніють». На щастя, швидко оговтуються від шоку. І лише в порядку самозахисту пускають в хід щелепи.

Піраньї

Ще один цікавий факт. Піраньї відомі своїми блискавичними нападами великими групами, що стало широко відомим завдяки голлівудським фільмам. Виявляється, вони використовують цю тактику для захисту від хижаків, а не для полювання. А захищатись їм, як не дивно, є від кого - на них полює багато мешканців річок: більші риби, каймани (родичі крокодилів) і річкові дельфіни.

Автори: seruiman у співавторстві з mia.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача sma4nen6ka.
sma4nen6ka / 16.02.2012, 10:17

Такі милі рибки на перший погляд, поки не почнуть посміхатися))))) Коли я була студенткою, в одному з наших навчальних корпусів були у вертикальному положенні вздовж стіни чотири акваріуми, в одному з них були піраньї. Цікаво було спостерігати, коли вони хавали)))))))))) =-O

Зображення користувача Andrew_r224.
Andrew_r224 / 15.05.2011, 20:24

Можна "подякувати" Голлівуду - піраньї-вбивці, акули-вбивці, може колись придумають і равликів-убивць?
Дякую за статтю, було цікаво.

Зображення користувача Stranger.
Stranger / 31.05.2011, 22:40

Странно, что ещё не придумали улитку - убийцу ))) С её то количеством зубов)))

Читайте також

На основі супутникових зйомок, зроблених за минулі 12 років, вчені створили інтерактивну карту змін лісового покриву Землі. Як з'ясувалось, за цей період наша планета втратила близько 1,5 мільйона квадратних кілометрів лісів.

X

Вхід

Завантажую...