Проблема утилізації електронного сміття в Україні

Проблема утилізації електронного сміття в Україні

Сьогодні ми не можемо уявити собі життя без персонального комп'ютера чи мобільного телефону. Електроніка всюди – вдома та на роботі, в школі та ВНЗ, в аптеці та банку, на вокзалі, в магазині, в лікарні і т.д. Кількість електроніки зростає з кожним роком. Техніка стрімко застаріває, їй на зміну приходять більш потужні, більш сучасні ПК та оргтехніка. Ми радіємо новим моделям персональної техніки з новими можливостями. Ми даруємо один одному сучасні, престижні марки мобільних телефонів. Поступово виникає проблема: а що робити з морально застарілою технікою або тією, яка з тих чи інших причин вийшла з ладу. Виникає поняття "електронне сміття", про обсяги якого ми можемо тільки здогадуватися.

Екологи б'ють на сполох, загрожують санкціями провідним виробникам електроніки, якщо ті не вживуть заходів з утилізації персональної та іншої техніки. Деякі виробники на це реагують, деякі - ні.

США, Європа, Японія починають задихатися від електронного сміття. В цих країнах накопичилось понад сотню мільйонів одних тільки кінескопів і моніторів.

Так про яке електронне сміття йде мова?

Нижче наведена таблиця, де зазначені орієнтовні матеріали, з яких складається ПК, представлений монітором, системним блоком, клавіатурою та мишею.

Благородні метали Кольорові і чорні метали Полімери і скло
Au, г Ag, г Al, кг Cu, кг Fe, кг ABS, кг Скло, кг
0,05-0,09 0,8-1,1 0,1-0,4 0,1-0,2 3-4 3-3,5 10-20

Крім того, звичайний персональний комп'ютер складається як з цінних металів - міді, срібла і золота, так і з небезпечних матеріалів - кадмію, свинцю, цинку, нікелю, ртуті. До них додаються пластмаси, індикатори, монітори на рідких кристалах, батареї - всього понад 90 компонентів.

Якщо почувши про цінні метали ви спокусились ідеєю заробити на електронному смітті, то одразу вас розчаруємо - вартість переробки і вилучення цінних металів перевищує вартість самих металів. Але утилізовувати електронне сміття в будь-якому випадку треба, так що людство все одно приречене на ці витрати.

Яка ж ситуація з утилізацією електронного сміття в Україні?

Комп'ютерами та оргтехнікою в нашій країні володіють фізичні та юридичні особи.

Утилізація оргтехніки фізичними особами відбувається дуже прозаїчно - викинув на смітник у гіршому випадку, в кращому - розібрав на частини для подальшого застосування, що в решті решт закінчується тим ж звалищем. Цей процес в даний час не хвилює ні більшу частину населення, ні державу. Утилізацією в цьому випадку займаються шукачі кольорових і чорних металів.

З юридичними особами все набагато складніше. Відповідно до законодавства України персональні комп'ютери відносяться до основних засобів і підлягають бухгалтерському обліку на підприємстві із зазначенням кількості дорогоцінних металів, які в них містяться. Мало того, на цю техніку поширюється правило про амортизацію протягом 4 років. Іншими словами, списати і утилізувати дане обладнання можна тільки через 4 роки.

Однак ми знаємо, що персональна техніка морально застаріває набагато раніше. Це пов'язано зі стрімким розвитком електроніки та програмного забезпечення. У такому випадку юридична особа повинна звернутися до спеціалізованих підприємств, які займаються виробництвом, ремонтом і обслуговуванням персональної техніки для проведення технічної експертизи обладнання з отриманням висновку про те, що персональна техніка морально застаріла, знята з виробництва, ремонтна база відсутня, підлягає списанню та утилізації в встановленому порядку.

Тільки після цього необхідно укласти договір з підприємством, яке займається роботою з відходами і має відповідну ліцензію державного органу.

В Україні робота з відходами регламентується законодавством. Підприємствам при роботі з відходами, що містять:

  • дорогоцінні метали - необхідна ліцензія Міністерства фінансів України;
  • кольорові метали - ліцензія Міністерства промислової політики України;
  • чорні метали - ліцензія Міністерства промислової політики України;
  • полімери - ліцензія Міністерства екології України;
  • екологічно небезпечні відходи - ліцензія Міністерства екології України.

Як нам вже відомо, персональний комп'ютер містить всі види відходів. Тому здавати їх слід на підприємства, які мають ліцензію на роботу з дорогоцінними металами. Ці підприємства-переробники дорогоцінних металів, у свою чергу, укладають договори з підприємствами, що мають інші ліцензії і таким чином персональна техніка розбирається і утилізується згідно з законодавством України.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача алла.
алла / 08.06.2011, 10:43

у якому стані знаходиться процес утилізації електронного сміття в Україні чи окремих її регіонах

Зображення користувача Kartinka.
Kartinka / 22.11.2010, 10:35

в целом - описанно реальное состояние дела. Вот только не все Утилизационные Ко имеют лицензии вышеперечисленных министерств.Часто - только экология или только Промышлености.
Господа, возможно, у кого-то из вас есть опыт/совет:
Я работаю в компании, полностью принадлежащей иностранному инвестору. Есть и техника. Но меня информировали, что учитывая негосударственные нюансы, мы можем не отчитываться за драгметаллы. Если только сами не будем о них заявлять.
Так ли это?

Зображення користувача Гість.
Гість / 22.11.2010, 20:08

отчет по утилизации или по владению (ввоз - вывоз) ?

Зображення користувача Kartinka.
Kartinka / 23.11.2010, 13:18

MIA,всё верно - для утилизации ))

Допустим, я передаю на Утилизацию 5шт и не указываю в Заявке, что мы требуем отчет по драг.металлам.

Имеет ли право Налоговая затребовать данные по ним, если мы - не государственное предприятие?

Зображення користувача Гість.
Гість / 23.11.2010, 14:13

думаю этот вапрос можно обсудить вот здесь http://sta.gov.ua/jforum/forums/list.page

Зображення користувача Kartinka.
Kartinka / 23.11.2010, 14:54

Спасибо!
возможно это самый лучший вариант узнать правдивую информацию.

Зображення користувача mia.
mia / 22.11.2010, 23:47

Я так зрозуміла, що на утилізацію. Якщо маєте якусь інформацію - напишіть або тут, або мені на пошту - а я вже перекажу Kartinka.

Зображення користувача Гість.
Гість / 23.11.2010, 02:43

В Google есть всё )))

Зображення користувача mia.
mia / 23.11.2010, 13:06

Не згодна. Якби там було все, то мені не було б сенсу писати свої статті =)
А стосовно саме піднятого питання - мені так нічого знайти і не вдалось. Якщо ж ви володієте інформацією, то поділіться нарешті, будьте ласкаві.

Зображення користувача mia.
mia / 22.11.2010, 13:31

Це питання чи то до юристів, чи то до податківців... Ми щодо таких тонкощів не в курсі.
А ось стосовно того, що не всі підприємства, які займаються утилізацією мають всі потрібні ліцензії, то це дійсно так. Більше того, я взагалі не назву жодного підприємства, яке б мало всі ці ліцензії. Тому і діє описана в статті схема, по якій різні підприємства, які мають різні ліцензії, укладають договори між собою.

Зображення користувача ecolog.
ecolog / 20.11.2010, 20:07

Ще пройде не один десяток років, перш ніж ця схема почне діяти в нашій країні, як це не сумно визнавати.

Читайте також

Ліс — складний об'єкт. З одного боку, це базовий елемент глобальної екосистеми, який забезпечує стабільність безлічі рослин і тварин, включаючи людину. Такий елемент краще не чіпати, а дати йому жити за своїми законами. А з іншого боку, ліс — це джерело ресурсів, як харчових, так і технологічних, тому він підлягає господарському освоєнню. Більше того, сучасна економічна наука оголосила ліс постачальником екологічних послуг, які можна обчислити і монетизувати, тобто виразити в грошах.

X

Вхід

Завантажую...