Що таке біологічне різноманіття і чому воно важливе?

Що таке біологічне різноманіття і чому воно важливе?

В рамках Програми ООН по навколишньому середовищу (UNEP) 2010 рік було оголошено міжнародним роком біорізноманіття. Біологічне різноманіття - це розмаїття життєвих форм на Землі, які включають всі організми, види, генетичні відмінності між ними, складні симбіози, спільноти і екосистеми. Це величезний генофонд планети і чим він різноманітніший, тим легше наша глобальна екосистема адаптується до нових умов: одні види вимирають, інші адаптуються і змінюються, щомиті реагуючи на мінливу ситуацію.

Вчені виділяють три види біорізноманіття. По-перше, генетичне різноманіття - це всі можливі гени всіх живих видів, включаючи рослини, тварин, гриби і мікроорганізми. Видове різноманіття - це розмаїття живих організмів, у тому числі і внутрішньовидове. Третє, це різноманіття екосистем - різних способів співіснування і взаємозалежності біологічних видів, біологічні спільноти, місця проживання та екологічні процеси, так само як і зміни окремих екосистем.

Чому людство повинно зміцнювати біорізноманіття?

Дослідження свідчать на користь того, що райони з високим рівнем біорізноманіття володіють багатшими природними ресурсами, а також здатні швидше впоратися з наслідками стихійних лих. Біологічне різноманіття створює ту екосистему, в якій ми зараз досить комфортно живемо, а це: свіже повітря, чиста прісна вода, різноманітна їжа, захист від штормів і повеней, стабільний клімат.

Багатство форм життя означає багатство вибору: в хімічних і фізичних властивостях тварин і рослин укладено медичний потенціал і недосліджені технічні рішення. Крім того, в харчовий раціон людини входить лише трохи більше двох десятків видів з тисяч. Якщо не забувати про постійно зростаючі армії хвороб, шкідливих тварин і рослин, а також про мінливі кліматичні умови, потрібно вже зараз замислюватися, зокрема, про формування більш широкого спектру культивованих рослин, щоб у майбутньому не зіштовхнутися з браком продовольства.

Більшість вчених схиляються до того, що в наш час відбувається шосте найбільше вимирання видів, спровоковане людським фактором. Вимирання видів - нормальне явище природи, але, за оцінками вчених, його нинішні темпи перевищують природні в 2 - 10 разів. В дикій природі кожен третій вид стоїть на межі вимирання. Не менш вразлива різноманітність природно-кліматичних зон. Наприклад, зона середземноморського чагарнику перебуває під більшою загрозою, ніж тропічні ліси Амазонії.

Біорізноманіття важко визначити в цифрах. Вченим невідомо, яка сумарна чисельність біологічних видів: за різними даними, цифри коливаються від 5-ти до 30-ти мільйонів. До біологічних картотек внесено лише 2 мільйони видів, з яких тільки близько 50 000 перебувають під спостереженням дослідників. Для більш повного уявлення про біорізноманіття екологи розробили Living Planet Index (LPI), в якому відображуються дані, зібрані по 1686 видам-індикаторам по всьому світу за принципом, що нагадує біржові індекси. За останні 35 років цей індекс впав на 28%, що свідчить про негативний стан речей з біорізноманіттям.

Для людини користь від біорізноманіття не завжди очевидна, незважаючи на те, що саме воно - запорука доступності чистої води, повітря, їжі та інших «побутових послуг» матінки природи. Потрібно розуміти, що ми всього лише один з видів тварин на цій планеті. І ми на багато більш залежні від різноманітності форм життя на цій планеті, ніж життя від нас.

Які фактори несуть найбільшу загрозу біорізноманіттю?

Найзначнішим на сьогодні є скорочення ареалів існування. Сільське господарство, пасовищні землі і урбанізація подрібнюють і руйнують природне місце існування сухопутних тварин. В океані рибальські судна «борознять» морське дно, а морське сільське господарство спустошує мангрові зарості й інші вразливі прибережні ареали.

Надмірна експлуатація харчових, медичних і матеріальних біоресурсів теж негативно позначається на біорізноманітті. Рибальство знищило до 80% рибної біомаси, а в тропіках вирубка лісів і браконьєрство поставили дуже багато лісових видів на межу вимирання. За даними Інтерполу, процвітаюча нелегальна торгівля дикими рослинами і тваринами поступається по прибутку та обігу тільки торгівлі наркотиками.

Проблемою залишається і забруднення навколишнього середовища. Надзвичайно небезпечні невидимі пестициди, промислові отрутохімікати роблять малопридатними для життя річки, руйнують харчові ланцюги. Так, тисячі морських птахів і черепах щорічно гинуть через те, що в їх організм потрапляє дрібне пластмасове сміття. Водні потоки, забруднені добривами і каналізаційними стоками призводять до спустошення морських природних зон.

Іноді загроза біорізноманіттю виходить зсередини самої біомаси. Види-загарбники (наприклад, азіатський короп) виходили з-під контролю людей, які їх експортували в інші, віддалені куточки планети. Місцеві види часто не здатні витримати конкуренції за життєво необхідні ресурси з прибульцями. На островах, де для певних видів еволюція ще не встигла розробити механізми захисту від завезених хижаків, види-прибульці, знищуючи звичне для місцевих видів середовище існування, несуть реальну загрозу біорізноманіттю. Варто, однак, зауважити, що і тут не завжди обходиться без впливу людського чинника: більшість видових міграцій носять антропогенний характер. Крім того, незрозуміло як людство збирається приборкувати найагресивніший вид на Землі - homo sapiens.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача Гість Еколог.
Гість Еколог / 03.01.2013, 01:14

Класно написано - коротко, чітко, все розкладено по своїх місцях. Залишилось лише розробити план боротьби із найагресивнішим видом на Землі.

Зображення користувача Ecologist.
Ecologist / 22.08.2012, 14:52

Після прочитаної статті в моїй уяві виник образ спустошеного острова Пасхи. Мабуть таке ж майбутнє чекає всю планету...

Читайте також

На початку XXI століття відбулась зміна уявлень людства про шляхи його розвитку і, зокрема, про шляхи розвитку енергетики. Сучасна енергетика заснована на використанні органічних паливно-енергетичних ресурсів. Вона вже не відповідає сучасним уявленням людства про екологічно безпечний і енергетично незалежний розвиток.

X

Вхід

Завантажую...