Штучний вулкан в Індонезії діятиме ще чверть століття

Штучний вулкан в Індонезії діятиме ще чверть століття

Грязьовий вулкан у Сідоарджо (острів Ява), який прокинувся в 2006 році через помилку буровиків і діє до сих пір, пропрацює ще 26 років. До такого результату прийшли геологи, які склали на комп'ютері найбільш точну модель явища.

Про причини виникнення вулкану Lusi (від скорочення слів «бруд» - інд. Lumpur, та назви округу «Сідоарджо» - інд. Sidoarjo) фахівці сперечаються до цих пір. Одні вважають основною причиною - бурову свердловину (саме на її місці пробудився грязьовий «монстр»), інші - землетрус, що стався за кілька днів до «вмикання» вулкана в тому ж регіоні. До версії техногенної катастрофи схиляється більшість дослідників.

Вулкан працює за рахунок насиченою газом води, яка знаходиться в горизонті на глибині 2,5-3,5 кілометра. Вода проходить по свердловині і тріщинам вгору, попутно захоплюючи бруд, який лежить між водоносним шаром і поверхнею землі.

Вулкан, який видавав на піку своєї активності 180 тисяч кубометрів гарячого бруду в день, швидко зробив непридатними для проживання великі території.

У 2007 році вулкан Lusi навіть намагались заткнути, але толку від цього було небагато. А в 2008 році на місці виверження почала формуватись кальдера через осідаючі шари ґрунту.

Річард Девіс (Richard Davies) з університету Дарема і його колеги змоделювали грязьовий вулкан Lusi. Вони внесли в комп'ютер дані, зібрані за останні роки.

Найбільш ймовірно, що вулкан буде активним ще 26 років, - це головний висновок дослідження. Але не єдиний. Імовірність того, що виверження буде тривати ще більше 10 років, фахівці оцінили в 90%. Нарешті, існує ймовірність в 10%, що термін життя вулкана перевищить 100 років.

В розрахунках команда припускала, що водоносний горизонт не «заряджається» з іншого джерела, так що немає ніякої можливості для того, щоб тиск знову піднявся. Але якщо таке джерело є, термін 26 років виявиться сильно заниженим.

X

Вхід

Завантажую...