Супергерой з п'ятачком рятує Латвію від сміття

Супергерой з п'ятачком рятує Латвію від сміття

Хто сказав, що Бетмен і Супермен - єдині рятівники планети? Нещодавно Латвія обзавелася власним відважним супергероєм, який старанно захищає екологію і не терпить свинства від оточуючих. Знайомтеся: Цукмен!

У перекладі з латиської «Cūkmens» означає «людина-свиня». Взагалі-то, ця кумедна істота вперше з'явилась в якості головного героя дитячої книги «Товстий чужинець, або Переживання та пригоди учня 5-А класу Крістера, його друзів і неперевершеного Цукмена».

Але пізніше влада використала цього персонажа для проведення рекламних акцій на підтримку пропаганди чистоти навколишнього середовища. Так Цукмен став борцем за чистоту доріг і лісів Латвії. На такі заходи владі довелося піти через напружену екологічну ситуацію в країні, в якій узбіччя доріг швидкими темпами перетворювалися на громадські звалища.

Щорічно із зелених зон Латвії доводиться вивозити близько 16 тисяч кубометрів побутових відходів - гори всіляких обгорток, паперових пакетів, пластикових стаканчиків і пляшок, пачок з-під цигарок тощо. А це обходиться владі в кругленьку суму, яка перевищує 700 тисяч євро. До того ж, викинута з вікна автомобіля палаюча цигарка влітку часто перетворює подібні звалища в джерело небезпечних пожеж, завдаючи непоправної шкоди екології.

Насправді, як донедавна нагадували соціальні служби, урни, встановлені по краях латвійських доріг, розраховані на водіїв і пасажирів проїжджаючого транспорту, - але в чималій мірі у перетворенні узбіч на звалища винні місцеві жителі, які залишають свої побутові відходи не тільки біля доріг, але і в гущавині зелених насаджень. Начальник державної поліції повідомив, що впродовж року штрафується лише близько трьох десятків порушників, але цього не достатньо, щоб зупинити безцеремонне поводження з природою.

У зв'язку з цими причинами за ініціативою «Latvijas valsts meži» стартувала інформативно-соціальна кампанія «Не сміти у лісі! Свинею станеш!», яка підтримується Міністерством середовища і Міністерством землеробства. Головним персонажем кампанії став Цукмен. В її рамках на дорогах були встановлені прилади для відеоспостереження, а поблизу в'їздів до столиці та інших великих міст - нові інформаційні знаки, які закликають водіїв бути розсудливими, - адже за порушення передбачається штраф від 50 до 500 латів.

Але, мабуть, головною причиною успіху такої масштабної компанії став ніхто інший, як Цукмен. Вдягнений в рожевий костюм з плащем та знаком п'ятачка на грудях, супергерой взявся особисто стежити за чистотою природи. Він не тільки закликає людей змінити мислення і перестати смітити в лісі, але і повідомляє про триваючі порушення.

Цукмена можна зустріти біля лісових та придорожніх звалищ - він риється в купах сміття в пошуках будь-яких свідчень, здатних видати особу порушників. І йому це вдається. Уривки листів та листівок, чеки з номером кредитної карти та інші «непотрібні» дрібниці, направляють штраф точно за адресою зловмисника! Нещодавно він навіть почав співпрацювати з лісничими - Цукмен примчав на дзвінок з повідомленням про знайдені рештки автомобіля в гущавині лісу. Супергерою не складно було визначити за номерними знаками власника і оштрафувати його на 200 латів.

Завдяки невтомній діяльності Цукмена латвійці стали менше смітити - дехто, звичайно, через побоювання, але загалом люди вдячні рятівникові, і навіть направляють листи на його абонентський ящик, пропонуючи свою допомогу і вносячи нові пропозиції та ідеї.

Але хто ж такий Цукмен насправді? Хто приховується під свинячим п’ятачком? Ось що з цього приводу пише сам супергерой на своєму сайті:

«Я - Цукмен! Найбільш свинський з усіх "менів"! Але я цим вже давно не пишаюсь. Навпаки - я намагаюсь застерегти людей від долі, яка спіткала мене. Багато років тому я був безтурботним хлопчиськом. Без свинячої морди і без плаща. Світ був безмежним, море по коліна. Мені здавалось - викину клаптик паперу, та й хтось підійме. Викину старий холодильник - хтось його забере. Так я і робив: що не потрібно - кидав з машини через вікно. Як що зайве - на землю!

Одного разу я збирався позбутися відпрацьованого моторного масла - просто десь вилити. Вирішив зробити це на березі озера. Ну і що!? Хіба ж я не вінець природи, хіба я не маю на це права? Та й врешті-решт: хіба масло не настільки ж природне, як і бруд? Я взяв гайковий ключ, почав відкручувати пробку. "Не виливай масло, поросям станеш," - почув я раптом. "Божевільний", - подумав я, але ввічливо відповів: "Так я ж не виливаю - саме тече", і вивернув пробку. Я глянув - то був маленький дідок з сивою борідкою і поросям під пахвою. "І все ж таки, не виливай", - повторив він. Порося почало брикатися, невідомо звідки піднявся вітер. Пролунав оглушливий гуркіт, все вкрилося рожевим туманом. Спочатку здалося - грім! Але ні! Це був сильний, тривалий, гучний вереск кабана, який донісся зі сходу, перекотився через мене, оглушивши і поваливши мене в калюжу масла. Він ще довго гуркотів за пагорбами на заході.

Я встав. Дідок з поросям зник, але щось змінилось. Я повернув дзеркало машини і оглянув себе: рожевий плащ, свинячий п’ятачок, хвіст кільцем а замість долонь - свині копита! Спершу здалося, що це жарт. Потім я намагався позбутися плаща. Але марно - він приріс до спини. Я помацав п’ятачок - він виявився частиною мого обличчя. Ніщо не могло описати мій відчай. Єдине, чого я бажав - повернути свій колишній вигляд. Але я не знав - як.

Я кликав дідка з поросям - марно. Я зібрав вилиту олію до останньої крапельки - ніякого результату. Але потім я абсолютно випадково сунув руку в кишеню плаща і знайшов записку, написану кривеньким почерком: "Ти будеш боротися за чистоту в лісі. Ти будеш говорити з людьми, виховувати дітей. Ти будеш проповідувати чистий ліс і те, що кожен, хто смітив у лісі, рано чи пізно перетвориться на свиню. Ти будеш влаштовувати суботники, зустрічатися з журналістами та брати участь у рекламних заходах. І тільки тоді, коли Латвія буде такою чистою, як - наприклад - Норвегія, ти знову станеш людиною".

Про подальше вам відомо. Я закликаю: не сміти у лісі! По-перше, перетворишся на свиню. По-друге, ти зіпсуєш ліс, отруїш і вб'єш багато живих істот. По-третє, ти віднімеш радість у багатьох людей. А по-четверте, якщо мені через тебе доведеться залишатися Цукменом занадто довго, я тобі просто наб'ю морду!»

За матеріалами сайтів facepla.net та cukmens.lv

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача Mirabelle.
Mirabelle / 04.08.2011, 12:44

Так власне на своєму прикладі мусимо показувати і своїм дітям і оточуючим, бо інакше крига не скресне!

Зображення користувача Mirabelle.
Mirabelle / 04.08.2011, 12:43

ДУЖЕ ХОРОША ІДЕЯ!!
І нам варто собі такого Персонажа вигадати!

Зображення користувача Tyler_Durden.
Tyler_Durden / 25.01.2011, 00:54

Оказывается не у одних нас такие свиньи есть!
Идея прикольная - против такого надо бороться только личным примером и пропагандой! Жаль у нас это проблемой не считают...

Зображення користувача Stranger.
Stranger / 24.01.2011, 22:56

Хорошая идея. Несколько по детски, но кому же бороться со свинством как не свину ? Возможно хоть на кого то подействует намек на принадлежность к роду "свиней".
Сегодня, кстати, когда ехал по городу на светофоре из рядом стоящей, довольно дорогой машины водитель не заморачиваясь особо бросил на асфальт огрызок от яблока, возникло желание выйти из машины и отвесить ему подзатыльник! Противно смотреть на таких "особей"!

Зображення користувача ecolog.
ecolog / 24.01.2011, 23:02

Яблуко це хоча б органіка, я був свідком як з вікна кидали пластикову пляшку, причому не на світлофорі, а на повній швидкості... Також водії полюбляють кидати недопалки і т.д. Свиней вистачає одним словом.

Читайте також

Листя «кричить», квіти «чують», а дерева в лісі спілкуються через власний «інтернет» — треба лише знати, як зазирнути в їх таємне життя.

X

Вхід

Завантажую...