Світлодіодні лампи - домашній експеримент

LED

Мартін ЛаМоніка (Martin LaMonica), один з журналістів порталу cnet.com, розповідає про свої експерименти використання сучасних економічних ламп для освітлення свого житла, починаючи з ламп розжарювання і закінчуючи світлодіодними лампами.

«Кілька років тому я повністю позбувся ламп розжарювання, замінивши їх компактними люмінесцентними лампами (КЛЛ), і сьогодні я дуже близький до того, щоб зробити ще одну технологічну революцію в окремо взятій квартирі, тобто у себе вдома, і готовий повністю замінити всі люмінесцентні джерела світла на нові - світлодіодні.

Основними недоліками світлодіодних ламп були: неприродно «холодний» блакитнуватий спектр світла, точкова форма джерела світла, що робило неможливим його використання в якості місцевого освітлення, і, нарешті, дуже висока ціна в порівнянні навіть з КЛЛ. Крім того, вибір світлодіодних ламп був дуже обмеженим, і підібрати те, що вам дійсно потрібно було дуже складно.

Сьогодні ситуація міняється на очах. Зараз виробництвом світлодіодних ламп займається вже цілий список компаній, урядові мотиваційні програми дозволяють значно знизити роздрібну ціну цього перспективного освітлювального приладу, лампи виконуються у формі звичних ламп розжарювання зі стандартним цоколем і матовим фільтром, який пом'якшує і розсіює світловий потік. Світло стало комфортнішим, а обіцяний виробником термін служби (десятки років), обіцяє хоч і не швидку, але окупність початкових витрат.

Компанія Lighting Science Group з Флориди надала мені набір світлодіодних ламп EcoSmart для домашнього використання власного виробництва. Велика частина ламп лінії EcoSmart створювали спрямований потік світла, тому сфера їх використання була досить обмеженою.

Нові ж продукти, які з'явилися останнім часом, повністю повторюють форму класичної лампи розжарювання і дають комфортне світло, хоча і не у всіх напрямках, як лами з вольфрамовою ниткою, але цього вже достатньо для того щоб визнати в них гідну заміну гарячим лампам минулого.

Найприємніша новина, що ціни на світлодіодні лампи стрімко знижуються, і вже досягли позначки, коли витрати на їх купівлю стають виправданими. Наприклад, LED лампа еквівалентна 40-ватній лампі розжарювання коштує близько $ 20 на території США.

Встановивши 40-ватний світлодіодний еквівалент під назвою EcoSmart A19 і кілька інших ламп по всьому будинку, через кілька тижнів я зрозумів, що цей тип освітлення цілком комфортний для повсякденного використання. Перше що кидається в очі, це білизна світла в порівнянні з жовтим відтінком КЛЛ. Плюс до цього, нові лампи споживають дуже мало енергії: моя A19 за паспортом повинна була «їсти» 8,6 Вт, але мій тестер показав всього 6 Вт. КЛЛ з аналогічними світловими якостями споживала б від 9 до 13 Вт.

Світлодіодна лампа, яка дає майже стільки ж світла, як і 40-ватна лампа розжарювання, але використовує менше 9 Вт

Тепер вже знайома фігурна компактна люмінесцентна лампа. Одна така лампочка споживає близько 14 Вт, що також еквівалентно 40-ватній лампі розжарювання

А це, власне, і є та сама 40-ватна лампа розжарювання

Однак, 40 Вт недостатньо для місцевого освітлення. Тому мною були розглянуті і 60-ватні світлодіодні замінники, що видають 800 люмен світла. Споживають такі лампи близько 9 Вт, тобто в 6-7 разів менше лампи розжарювання. На ринку зараз можна знайти безліч пропозицій від компаній Sylvania, Philips, GE, Lemnis та інших. Вартість такої лампи знаходиться в районі 35-ти доларів, занадто дорого навіть для людей готових до довгострокових інвестицій.

За різними прогнозами вартість 60-ватного світлодіодного еквівалента повинна опуститися до 10 доларів протягом наступних 2 років. Це вселяє оптимізм. Враховуючи той факт, що світлодіодна лампа теоретично може працювати 50 тисяч годин, це вкладення буде цілком виправданим».

Теорія теорією, але визначальним фактором надійності нових ламп буде все ж гарантія виробника, інакше неякісні вироби можуть підірвати довіру до світлодіодних технологій як це сталося з КЛЛ, які часто виходили з ладу набагато раніше, ніж звичайні найдешевші лампи розжарювання.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача Гість.
Гість / 09.03.2013, 00:34

А як щодо впливу на зір? Світлодіодні джерела світла живляться від імпульсних драйверів, як результат світло теж має імпульсну форму... І ще одне, у світлодіоді, як і в економній лампі світиться люмінофор під впливом ультрафіолетового проміння, яке і випромінює напівпровідниковий кристал. Хтось знає, скільки цього ультрафіолету попадає на зовні і на наші очі...?

Зображення користувача bober 247.
bober 247 / 04.02.2013, 22:45

У мене перша куплена КЛЛ. (її ще називають економка) прожила у люстрі 5 років. За ці от 5 років я перейшов на економки, одна навіть в курнику установлена. І всілякі балачки що лампи бояться морозу, вологи маячня. На кухні без будь якого захисту в умовах повишеної вологості лампа жила 5 років. І в курнику запускалась при -22. Щоправда у курник я поставив спеціальну для вулиці лампу з захисним ковпаком. А якщо у вас в економки відірветься цоколь, то це не проблема, два проводки від лампи в розетку і хай буде світло. Я використовую лампи зі світловим потоком 4100к. Тобто біле денне світло. Виробник максус. Зараз на мене світить три економки по 11 ват кожна, Раніше на їх місці було 5 ламп розжарювання по 100 ват кожна. З них світло блідо жовте хочу спати при цьому жерли пів кіловата. Тепер світло мяке біле, і навіть якщо увімкну всі лампочки лічильник відрахує 66 ват за годину. Вирішуйте самі що для вас краще.

Зображення користувача Чупакабра.
Чупакабра / 01.10.2013, 12:57

...і рахувати. Скільки буде 11х3 за годину.

Зображення користувача mia.
mia / 01.10.2013, 15:02

А вати за годину вас не непокоять?

Зображення користувача Гість.
Гість / 25.02.2013, 23:36

бобер навчись гарно писати

Зображення користувача Микола.
Микола / 27.03.2012, 23:05

6 місяців тому купив десяток світлодіодних ламп 1,5Вт для точкових світильників. На сьогодні - перегоріли усі. Раніше в цих світильниках знаходились гаголеннв лампи 50Вт - світла значно більше, служили 1-3 роки. В інших кімнатах лампи розжарювання та люмінісцентні - за рік міняю 1-2 ( в будинку біля 80 таких ламп). Купівлю діодних ламп розцінив як "влетів".

Зображення користувача Сергій..
Сергій. / 16.01.2012, 00:23

Цікаво було б знати,як світлодіодні зробити самому в домашніх умовах.Про переваги можна не зазначати,переваги відомі.Якщо наприклад у Києві на радіоринку"Кардачі"можна купити один білий світлодіод за 1,5грн.,то скільки буде коштувати сама лампа,якщо її самому спаяти.Є також світлодіоди по 0,8грн.,але продавці кажуть,що то слабенькі.Питання не в тому,як зробити вузол освітлення,а як зробити саму лампу.З чого її зробити?З пластикової пляшки,чи з картону,або ще з чого?Сам вузол робиться зі світлодіодів,резистора,відбивача(можна зробити з фольги),стабілізатору струму,це й все.Я дуже далекий від електрики.З другом зайшов у будівельний супермаркет"Олді"на Гарматні у Києві.Побачили ці світлодіодні лампи за 50-280грн.Продавець особливо нічого про їх не розповів.Мабуть зараз мало магазинів,які хвилюються за високу підготовку продавця-консультанта.Повезло,що поруч стояв один чолов’яга.Він виявився електриком і за 5хвилин дав нам більш-менш цікаву консультацію.Після спілкування з ним ми зрозуміли,що можемо спробувати зробити її самі.Перший раз спробували за стабілізатора струму використати підзарядне до мобільного.У нас вийшло.Від"NOKIA"видає на інший кінець 5в,"Samsung"-9в.Один світлодіод на"Samsung"згорів.Висока напруга.Так кажу-кажу,сам в принципі не знаючи,як швидко зробити.Було б цікаво почитати чиюсь пораду,бажано фахівця.Ну не може,чи не повинна вона коштувати 250грн.Скільки ж це вона буде"відбиватися",навіть якщо споживатиме всього2в.

Зображення користувача bober 247.
bober 247 / 04.02.2013, 22:49

Якщо зайдеш через яндекс то другий сайт зверху тобту під цим.

Зображення користувача Андрій.
Андрій / 18.01.2011, 00:08

Вже використовую вдома в якості підсвітки дзеркала в коридорі світлодіодні світильники Kaufmann 3x1.22Вт :)

Зображення користувача mia.
mia / 18.01.2011, 00:20

Все місцеве освітлення вже давно перевели на світлодіоди. Для загального освітлення використовуємо КЛЛ. Поки що для нас це оптимальний варіант.

Зображення користувача Stranger.
Stranger / 17.01.2011, 20:33

Не взирая на стоимость (это временно), реально задумался о подобном апгрейде домашнего освещения. Кстати 60 ватт - явно недостаточно (думаю многие со мной согласятся) и поэтому чаще используются лампы 100 ватт (я имею в виду лампы накаливания). Меня не смущает оттенок света от светодиодных ламп, это перекрывается их светоотдачей. Экономия же, при полной замене элементов освещения, будет думаю колоссальной!

Зображення користувача ecolog.
ecolog / 17.01.2011, 21:50

Я думаю, що доцільно їх (LED лампи) буде купувати, коли вартість буде трохи більша, ніж вартіть КЛЛ. А зараз нічого економічніше КЛЛ немає. Тобто LED лампа не дає такої економії порівняно з КЛЛ як КЛЛ порівняно з лампою розжарювання, а різниця у вартості істотна.

Зображення користувача Stranger.
Stranger / 17.01.2011, 23:19

Но все же светоотдача помоему у LED лучше. Лично для меня это немаловажно. Спектр свечения можно изменить принудительно.

Зображення користувача ecolog.
ecolog / 17.01.2011, 23:27

Люди більше 50 років користувались лампами розжарювання і нічого :) LED дає напрямлене світло і жоден фільтр з цим справитись бездоганно не зможе, це і є основним недоліком, а світловіддача і справді краща.
Я не можу сказати з власного досвіду про LED лампи, але в свій час мені говорили, що КЛЛ створюють дискомфорт за рахунок невидимого спектру світла. Але я переконався з власного дсвіду що нічого такого насправді немає.
Звісно, прогрес не стоїть на місці, і я думаю, що скоро і LED будуть комфортні для очей.

Зображення користувача Мирослав.
Мирослав / 30.08.2012, 00:27

З 2007 року активно використовую,в своїй оселі КЛЛ, і сьогодні можу сказати ,що якісні лампи наприклад (Філіпс, Осрам )себе оправдують,лампи цих виробників куплені в 2007 працюють і до сьогодні,натомість дешеві китайські ( Люмакс, Максус,)витримують в середньому рік- півтора і то в кращому випадку.На жаль ,як показала практика українські: Вольта, Іскра нічим не кращі. Щодо комфорту то лампи з теплим світлом для мене є цілком прийнятні.Правда є ще один мінус це наявність ртуті в середині колби,яка потрапляє в повітря при руйнуванні чи розгерметизації даних ламп,а це трапляється не так вже й рідко. На даний момент я почав випробовувати деякі взірці світлодіодних ламп,а саме в точкових світильниках Тут моя думка така,що прийнятними є лампи з потужністю світла еквівалентною мінімум 35ват, бажано 40-50.Ціни на дані лампи є явно завищеними, і часто зовсім не відповідають якості цих виробів.Щодо надійності і довговічності питання поки що відкрите. На мою думку всі три існуючі типи ламп будуть спокійно співіснувати в наших оселях кожна з яких буде використовуватись саме там де вона буде найефективніша в плані економія-комфорт-довговічність.

Читайте також
Біопаливо: люди та машини змагаються за зерно

Суперечливе питання біопалива вже розглядалось на сторінках нашого сайту. Сьогодні ж ми поговоримо про лише єдиний його аспект – раціональне використання землі, відведеної під посіви. Як всі ми знаємо, земельні ресурси нашої планети обмежені, тому ми не можемо одночасно вирощувати технічні культури для масового виробництва біоетанолу та прогодувати семимільярдне населення Землі. Доводиться вибирати і вибір цей зробити доволі важко.

X

Вхід

Завантажую...