Теплообмін у ектотермних організмів

Теплообмін у ектотермних організмів
Схематичне зображення шляхів теплообміну між ектотермним організмом і різноманітними оточуючими його фізичними тілами

Всі організми отримують тепло з навколишнього середовища і віддають його також у навколишнє середовище; крім того, вони виробляють його самі, хоча б як побічний продукт обміну речовин. Типові шляхи теплообміну між ектотермним організмом і навколишнім середовищем вказані на схемі. Втім, майже всі ектотерми регулюють або пригальмовують фактично здійснюваний за одним або кількома з цих каналів теплообмін.

Механізми такої регуляції вельми різноманітні. Деякі з них закріпились в характерних особливостях певних видів (прикладом служать відбиваюче світло блискуче або сріблясте листя багатьох пустельних рослин), інші являють собою прості поведінкові реакції (такі як прагнення забитись у тінь, що спостерігається при високій температурі у багатьох плазунів). Є серед них і більш складні форми поведінки (такі, наприклад, як у сарани, яка змінює інтенсивність нагріву свого тіла сонячним промінням шляхом зміни «пози»), а є і складні фізіологічні реакції (наприклад, тремтіння літальної мускулатури у джмелів).

Незважаючи на наявність всіх цих властивостей, які оберігають організм від пасивних коливань температури, температура тіла ектотермів зазнає значних змін, які залежать від змін температури навколишнього середовища. Відбувається це з трьох причин.

По-перше, регуляторні можливості багатьох ектотермів (особливо рослин) вкрай обмежені. По-друге, ектотерми, згідно з визначенням, залежать від зовнішніх джерел тепла: тварина може переміститись в більш тепле або більш прохолодне місце лише в тому випадку, якщо таке місце знайдеться, а зігрітись на сонці — лише тоді, коли воно світить. По-третє, регулювання температури обходиться не задарма. На засоби управління тепловим балансом доводиться витрачати енергію: вона потрібна, наприклад, і для утворення відбиваючої світло кутикули, і для відшукування відповідного місця. До того ж тварина, яка підставляє своє тіло під сонячне проміння, виставляє його і напоказ хижаку.

Якщо за певних умов затрати на регулювання температури тіла перевищують його вигоди, природний добір працюватиме проти регулювання. Таким чином, ефективність терморегуляції зазвичай виступає як компроміс між затратами і вигодами.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також

Зростаючі ціни на енергоносії стимулюють економно їх використовувати. Доцільність такого підходу показують європейські країни. Споруджувані будівлі ще спочатку спроектовані таким чином, щоб зробити більш дешевим їх обслуговування без втрат комфорту для життя.

X

Вхід

Завантажую...