Топ 10 нових видів 2011 року

Топ 10 нових видів 2011 року

Кожного травня Міжнародний інститут дослідження видів при Арізонському державному університеті, разом з міжнародним комітетом таксономістів, оголошує Топ 10 видів, які були офіційно відкриті протягом попереднього року. Критеріями, за якими нові види потрапляють до «гарячої десятки», являються їх певні унікальні властивості. Щорічний Топ 10 звертає увагу на те, як мало ми знаємо про види, які населяють Землю. Наразі вченими зафіксовано близько 2 млн. видів, але ще 10 млн. можуть бути досі невідомими. Цьогорічне оголошення списку приурочено до святкування дня народження Карла Ліннея (23 травня), який понад 250 років тому розробив наукову систематику видів рослин і тварин.

Павук-кругопряд Дарвіна (Caerostris darwini)

Нещодавно відкритий павук-кругопряд Дарвіна, який потрапив до десятки найкращих нових видів 2011 року, був знайдений на Мадагаскарі. Павука видала його гігантська павутина, яка простягалась через річку. Ця павутина – найбільша у світі. Вона сягає 25 метрів, що приблизно дорівнює двом міським автобусам. Та унікальність цього павука не лише в розмірах його павутини, але й в її виключній міцності – по цьому параметру вона перевершує матеріал, з якого виготовляють бронежилети. Названий автор павутини-рекордсмена на честь Чарльза Дарвіна, оскільки даний вид був описаний рівно за 150 років після виходу у світ головної праці відомого натураліста - «Походження видів».

Титанікова бактерія (Halomonas titanicae)

Новий вид бактерій, Halomonas titanicae, був виявлений на затонулому кораблі «Титанік» і названий за його іменем. Відкрита бактерія належить родині, представників якої ніколи раніше не зустрічали настільки глибоко під водою - близько 3,8 кілометра від поверхні. Більше того, за словами вчених, Halomonas titanicae, які харчуються оксидом заліза, можуть прискорити розпад історичного судна. Дослідники також вважають, що ця бактерія може виявитися вкрай корисною в утилізації затонулих кораблів і нафтових платформ, які лежать на дні океану.

Млинцевидна риба-кажан (Halieutichthys intermedius)

Млинцевидна риба-кажан отримала таку назву через те, що за формою вона нагадує млинець і пересувається по морському дну подібно пішому кажану, перевалюючись по дну на своїх товстих рукоподібних плавцях. Плаває вона вкрай незграбно. Halieutichthys intermedius проживає лише у водах Мексиканської затоки, охоплених розливом нафти 2010 року.

Біолюмінесцентні гриби (Mycena luxaeterna)

Безперервно сяючі в нічному бразильському тропічному лісі, новознайдені гриби Mycena luxaeterna є чимось на зразок вічного джерела світла. Звідси і пішла їх латинська назва, яка дослівно означає «вічне світло» та запозичена з «Реквієму» Моцарта. Живуть ці чудо-гриби на опалому гіллі дерев. Ці мініатюрні гриби з діаметром ніжки близько 8 мм і капелюшком менше двох сантиметрів у поперечнику світяться постійно, випускаючи яскраве жовтувато-зелене світло, добре помітне вночі (на фото вони показані при денному світлі (вгорі) та в темряві).

Королівська п’явка-тиран (Tyrannobdella rex)

Tyrannobdella rex, або «тираноп'явка королівська» - царює у далекій перуанській Амазонії. При довжині тіла приблизно 7 см, цей кровосос, як і його тезка-динозавр Tyrannosaurus rex, має відносно великі зуби, які ця п'явка використовує, щоб проникати у слизові оболонки ссавців, включаючи очі, уретру, пряму кишку і піхву. Знайдено тираноп’явку було на слизовій носа маленької перуанської дівчинки.

Підводний гриб (Psathyrella aquatica)

Вільно дихаючий під водою гриб Psathyrella aquatica був знайдений вченими зануреним у чисті холодні води річки Роуг-Рівер, штат Орегон, США. Це перший відомий вид грибів, який розмножується під водою – будучи повністю зануреним у воду Psathyrella aquatica спороносить на протязі 11 тижнів.

Тарган-стрибунець (Saltoblattella montistabularis)

До відкриття Saltoblattella montistabularis в Національному парку Столова гора (ПАР), стрибучі таргани були відомі лише в пізньому юрському періоді. Новознайдений вид має спеціально пристосовані для стрибків ноги, а також міцні вусики, які допомагають комасі врівноважуватись під час стрибку. За своєю стрибучістю Saltoblattella montistabularis може зрівнятись з сараною.

Дуїкер Уолтера (Philantomba walteri)

З новим видом дуїкерів (підродина антилоп) із Західної Африки вчені зіткнулися на мисливському м'ясному ринку. Відкриття особливо дивовижне, оскільки новий вид належить до добре вивченої групи тварин і нагадує нам, як багато африканських видів, незважаючи на те що на них активно полюють, можуть бути все ще невідомими науці. Антилопа була названа дуїкером Уолтера на честь покійного Уолтера Верейена (Walter N. Verheyen), який займався вивченням африканських тварин.

Золотий плямистий варан (Varanus bitatawa)

Цей варан, при тому що на зріст він як висока людина (близько двох метрів) і живе в густонаселеному районі Філіппін, примудрявся до недавнього часу успішно ховатись від вчених. Останні, до речі, підозрюють, що новознайдений варан, який харчується фруктами та живе на деревах, зміг досі уникати науковців через свою неабияку потайливість. При своїх солідних розмірах, важить Varanus bitatawa всього 10 кг. Ця ящірка має яскраве забарвлення з золотистих плям, складених у вигадливий орнамент.

Цвіркун-запилювач (Glomeremus orchidophilus)

Нещодавно відкритий цвіркун Glomeremus orchidophilus належить до родини скрипучих цвіркунів. Але, окрім того, що вона видає скрипучі звуки, ця комаха також є єдиним відомим запилювачем рідкісних орхідей Angraecum cadetii, які ростуть на французькому острові Реюньйон в Індійському океані. Крім того, цей цвіркун являє собою перший відомий випадок регулярного запилювача квіткових рослин з ряду прямокрилих.

X

Вхід

Завантажую...