Велика тихоокеанська сміттєва пляма

Велика тихоокеанська сміттєва пляма

Сьогодні більшість з нас знає, що посеред Тихого океану знаходиться водоверть пластикового сміття. Але ви можете не знати, що вона складається не з пластикових пакетів чи порожніх пляшок, а з мільярдів крихітних шматочків пластику. Здавалось би, так навіть краще, але насправді такий стан речей набагато гірший для навколишнього середовища і для нас.

Утворення

Щорічно люди використовують понад 90 млрд. кг пластику, близько 10% якого потрапляє в океан. З них 70% тоне, а решта 30% опиняється на поверхні океанічних течій. Коли пластик потрапляє у води Тихого океану, більша його частина збирається до купи течіями, які належать до Північної тихоокеанської кругової циркуляції, однієї з п'яти найбільших замкнених морських течій у Світовому океані. Від східного узбережжя Азії сміття прямує до цього місця приблизно рік, з західного узбережжя Північної Америки – п'ять років.

Вміст

90% сміття, яке плаває в Світовому океані – пластик. На кожний квадратний кілометр океану, за деякими оцінками, припадає близько 20 тис. шматочків пластмаси. В Північній тихоокеанській круговій циркуляції велика частина цього пластику надходить з чотирьох джерел:

  • Поліетилен низької щільності (пластикові пакети)
  • Поліпропілен (пластикові пробки від пляшок)
  • Поліетилентерефталат (пластикові пляшки)
  • Пінополістирол (пінопласт)

Фотодеградація

Сонце руйнує пластик в поверхневих шарах води, але на відміну від органічних матеріалів, схильних до біодеградації, пластик під дією світла лише розпадається на все більш дрібні частинки, зберігаючи при цьому полімерну структуру.

Врешті-решт частинки стають настільки малими, що їх, плутаючи з планктоном, ковтають жителі поверхні океану. Таким чином, пластикові відходи включаються в харчовий ланцюг.

Розміри

Межі пластикової сміттєвої плями важко визначити, оскільки шматочки пластику занадто малі, щоб бути поміченими супутниками або літаками. Приблизні оцінки площі зараженої області варіюються від близько 100 тис. до більш ніж 15 млн. квадратних кілометрів. Останнє може означати, що сміттєва пляма охоплює близько 10% всього Тихого океану.

Хімікати

Плаваючий пластик абсорбує з води хімікалії, які вбирає його нафтова основа. Переважно це стійкі органічні забруднювачі, які не розкладаються та накопичуються в навколишньому середовищі. Ці хімічні речовини включають в себе:

Альдрин (інсектицид), хлордан (пестицид), дільдрин (інсектицид), ДДТ (пестицид), діоксини (токсичні хімічні речовини, відходи таких видів промисловості, як виплавка металу та виробництво целюлози), ендрин (інсектицид), фурани (токсичні хімічні речовини, які використовуються в якості розчинників), гептахлор (інсектицид), гексахлорбензол (фунгіцид), мірекс (інсектицид), поліхлоровані біфеніли (або ПХБ, холодоагенти та мастила), токсафен (інсектицид).

Вплив

Пластикові частинки зовні нагадують зоопланктон, через що морські організми можуть приймати їх за їжу. Ковтаючи їх, вони поглинають і хімічні речовини, які ввібрав пластик. Цими організмами харчуються більші рибини, які також поглинають ці хімічні речовини, і якими потім харчуються люди. Велика кількість цих отруйних пластмас також накопичується в шлунках морських птахів і тварин.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача Mila.
Mila / 30.12.2012, 22:16

Жахіття...про пляму не знала...

Зображення користувача hannawinner.
hannawinner / 23.12.2012, 21:54

з такими темпами ми скоро і космос загадимо (це вже з серії фантастики С. Лема "Рятуймо космос")

Зображення користувача mia.
mia / 24.12.2012, 10:14

Чому ж "загадимо" в майбутньому часі? Вже: посилання.

Зображення користувача Гостя.
Гостя / 23.12.2012, 10:21

"Але ви можете не знати, що вона складається не з пластикових пакетів чи порожніх пляшок, а з мільярдів крихітних шматочків пластику" - справді, не знала. Якраз на днях попадалась стаття з ЖЖ на цю тему - то там повно фото засмічених вод всілякими пляшками і т.д. Але вже тоді викликали недовіру деякі фото, оскільки на них добре було видно береги (посеред океану пляжі, ага). Навколо багатьох питань люди схильні піднімати паніку, жертвуючи правдою. Зараз я вже розумію, що ті фото були просто щоб показати як люди все загажують і жодного відношення до сміттєвого материка вони не мали, але ж таким чином спотворюються факти...

Зображення користувача Гість natalia.
Гість natalia / 23.12.2012, 00:41
Зображення користувача Гість.
Гість / 22.12.2012, 09:36

Як на мене, то наявність великої рушійної сили для натхнення людей до самопізнання, самовиховання і самовдосконалення ось, що може врятувати людей від того неподобства, яке відбувається у світі. Бо тільки людина яка розуміє, що відбувається може намагатися змінити ситуацію на краще.

Зображення користувача 1428945.
1428945 / 17.12.2012, 23:56

Напевно на сьогодні не можна бути впевненим у екологічній чистоті жодного харчового чи побутового продукту. Повітря, вода, їжа, побутова техніка, одяг, дитячі іграшки, - все забруднене якось хімією. Не залишається нічого більше як просто усіма можливими методами підтримувати здоров"я і витривалість організму, щоб вижити у цьому світі

Читайте також

Жук сонечко нагадує чепурну бронемашинку — лита краплина в камуфляжних плямах. До того ж він отруйний. Але навіть його вдається підколоти. Прилітає оса і відкладає яйце прямо в тіло жука. Не бійтесь! Пожирання живцем та інших страхіть не буде. У сонечок все інакше. Або майже все.

X

Вхід

Завантажую...