Ворон - міфічний птах

Ворон - міфічний птах

Ворон або крук (Corvus corax), птах родини воронових ряду горобцеподібних. Поширений ворон дуже широко – в Європі, Азії (за винятком Південно-Східної), Північній і Центральній Америці та Північній Африці, у країнах колишнього СРСР – всюди, окрім густонаселених місцевостей.

Нечисленний, осілий або кочівний птах. Взимку тримається зграями на звалищах поблизу міст. Гнізда будує на деревах, скелях, берегових обривах і високих будівлях. Одне і те ж місце гніздування займає з покоління в покоління. Ворон – всеїдний птах, але головне місце в харчуванні займає тваринна їжа, падло. Близький вид – пустельний ворон (Corvus ruficollis), населяє Північну Африку та Південно-Західну Азію.

Мало хто знає, що ворон зовсім не «чоловік ворони», а окремий вид птахів, який включає особи жіночої і чоловічої статі. Ці птахи поширені майже по всій земній кулі, вони живуть в лісах та степах, у горах та пустелях. А останнім часом воронів часто можна зустріти і в містах, хоча вони завжди вважалися жителями глухих місць. Трапляється, що навіть свої гнізда ворони влаштовують серед міських будинків, де поступово виводять потомство.

За уявленнями тувинців, ворон – священний птах. Вважалось, що мудрий птах допомагає лікувати хворих і передбачати майбутнє, служачи посередником між шаманом і його духами-помічниками.

Вбивство чорного ворона тягло за собою хворобу і смерть вбивці. І в скандинавських легендах вічні супутники Одіна, бога битв і чаклунства, – ворони Хугін і Мунін («думка» та «пам'ять») уособлювали його віщу, чаклунську природу. І, мабуть, не дарма. Вражаючі здібності цих птахів нещодавно сильно здивували вчених з американської орнітологічної експедиції на островах Тихого Океану в Новій Каледонії. З'ясувалось, що ворони мислять... як люди. Або майже так.

Судіть самі. Перед сім'ю птахами поставили коробку з шматочками м'яса, яке не можна було дістати дзьобом. Біля коробки був прутик, занадто короткий, щоб з його допомогою можна було дістати м'ясо. І була друга коробка, в якій, також недосяжний для дзьоба, лежав довгий прутик, якого вистачило б, щоб дотягнутися до м'яса. Що зробили ворони? Показали дивовижну хитрість: використали короткий прутик, щоб дістати довгий прут з коробки, а потім вже з його допомогою дістали м'ясо. Такий трюк могли б придумати тільки люди або людиноподібні мавпи, але ворони?!

Ці загадкові птахи ще з давніх часів займали особливе місце серед всіх представників пернатих. Ходять легенди про кмітливість і розум ворона: ще Аристотель писав про те, як ворон кидав камінці в посудину, щоб підняти рівень води і напитись. А безліч проведених досліджень доводять, що ці розумні птахи дійсно можуть без підготовки виконувати дуже складні завдання.

Був випадок, коли троє воронів дражнили собаку, заважаючи йому їсти: один ворон смикав пса за хвіст, а інші тим часом з'їдали все з собачої тарілки. А один ручний домашній ворон намагався самостійно вигулювати собаку постійно вириваючи повідець у хазяйки.

Через свою елегантність, кмітливість і здатність до наслідування, в тому числі і голосу людини, ворони нерідко живуть в людській оселі в якості домашнього улюбленця. Перші місяці свого життя ці птахи лагідні та слухняні, приручити їх неважко. Подорослішавши, птахи не визнають нікого, крім хазяїна, який їх вирощував. Після одного-двох років птахи дорослішають і намагаються полетіти від батьків, в даному випадку людини. Дорослі птахи практично не піддаються прирученню.

Пристрасть цих птахів до руйнувань неймовірна. За короткий час (15-30 хвилин) ворон без нагляду може розкидати речі, розбити кнопки побутової техніки, порвати папери і віддерти частину шпалер.

У столиці Великобританії в Тауері традиційно живуть приручені ворони.

Практично по всій землі ворон – це міфічний птах. Чорний ворон є символом вітру – віщий птах живе, за переказами, до трьохсот років, а все тому, що харчується однією тільки мертвечиною.

Ворон одночасно символізує сонячне добро і морок зла, мудрість і руйнування війни. Ворони та вовки – часті супутники первісних богів мертвих. У американських індіанців, які мешкали в лісах східного узбережжя, ворон означає хитрун. У деяких традиціях – культурний герой і деміург. «Ворон битви» Бальд символізує війну, кровопролиття, паніку, злість. У Китаї ворон – одна з тварин «дванадцяти земних гілок» і символізує могутність.

У християнстві ворон – це диявол, а ворон, посланий з Ноєвого ковчега, символізує блукання, занепокоєння і нечисть. Ворон символізує також усамітнення, а, отже, святих пустельників, і є емблемою св. Антонія, Бенедикта, Іди, Освальда, Павла Затворника, Вікентія. У Єгипті ворон означає руйнування і злість. У Стародавній Греції символізує довголіття, також виступав уособленням родючості. У мистецтві орфіки ворон смерті зображується з сосновою шишкою і смолоскипом життя і світла. У єврейській традиції ворон – символ падла, нечистоти, загибелі і руйнування, обману. У мітраїзмі – перший щабель присвяти, слуга Сонця.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача pavlovi4777.
pavlovi4777 / 06.09.2012, 23:22

У Варшаві мав можливість краще розгледіти цих міфічних птахів. Їх поведінка, інтелект дійсно вражає.

Зображення користувача Гість.
Гість / 09.06.2012, 14:34

Дякую за статтю, цікава, досить пізнавальна.Проте помилок багато -одразу кидаються в очі недоробки перекладу з російської.Варто це виправити, бо псується хороше враження. І найголовніше - в українській систематиці Corvus corax - це не ворон, а крук.

Зображення користувача mia.
mia / 12.06.2012, 14:50

До речі, ворон та крук - слова-синоніми. Так що тут помилки немає. В цілому ж, текст вичитано, правки зроблені.

Зображення користувача mia.
mia / 09.06.2012, 15:28

Дякую за уважність. Неодмінно вичитаю на днях статтю та зроблю відповідні правки. Справа в тому що Stranger, автор статті, людина російськомовна. Тому прошу зробити поблажку за його старання писати українською :)

Зображення користувача Stranger.
Stranger / 19.11.2009, 21:01

2 Tina: Very much thanks for addition ! ))))))

Зображення користувача Tina.
Tina / 19.11.2009, 18:07

Образ ворона має місце і в українському фольклорі. У казках його називають Вороном Вороновичем, він володіє таємницею живої і мертвої води, знає і має те, що є недосяжним для інших. Як істота, що довго живе на світі, ворон вважається мудрим. Магія замовлянь звертається до образу чорного ворона, коли треба зупинити кров і вберегти від зурочення.

Читайте також

В кінці лютого цього року сторінки безлічі наукових і науково-популярних видань буквально заполонили стада мамонтів: видатний генетик і хімік Джордж Черч (George Church), відомий своїми роботами в галузі молекулярної біології, повідомив, що він і його колеги в найближчі пару років зможуть воскресити шерстистого мамонта, який, як відомо, вимер близько 10 тисяч років тому. Мамонти — одні з найбільш харизматичних тварин, що будь-коли населяли Землю. Однак багато біологів, коментуючи майбутнє «воскресіння» мамонта, радили для початку визначитись, як і навіщо ми збираємось це робити.

X

Вхід

Завантажую...