Вплив інтенсивного тваринництва на навколишнє середовище

Вплив інтенсивного тваринництва на навколишнє середовище

Згідно з даними доповіді, опублікованої Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО), обсяг викидів парникових газів (при вимірюванні в еквіваленті СО2) в секторі тваринництва на 18% перевищує відповідні показники сектора транспорту. Тваринництво також являється серйозною причиною деградації ґрунту та водних ресурсів.

За словами провідного автора доповіді ФАО Хеннінга Штайнфельда (Henning Steinfeld), керівника Відділу ФАО з питань інформації та політики у сфері тваринництва: «Тваринництво є одним з головних винуватців найбільш серйозних екологічних проблем в сьогоднішньому світі. Щоб виправити цю ситуацію, необхідно прийняти екстрені заходи».

В міру зростання добробуту, люди з року в рік схильні споживати все більше м'яса і молочних продуктів. Згідно з прогнозами, обсяг виробництва м'яса в світі в найближчому майбутньому більш ніж подвоїться з 229 млн. тонн в 1999/2001 роках до 465 млн. тонн в 2050 році, а виробництво молока, ймовірно, збільшиться з 580 до 1043 млн. тонн.

Довга тінь тваринництва

Темпи росту сектора тваринництва в світі вищі, ніж в будь-якій іншій галузі сільського господарства. Тваринницький сектор став джерелом засобів до існування для приблизно 1,3 мільярда людей, і на його частку припадає близько 40% глобального сільськогосподарського виробництва. Для багатьох небагатих фермерів в країнах, що розвиваються, свійські тварини являються також джерелом поновлюваної енергії і важливим джерелом органічних добрив для їх полів.

Але за такі стрімкі темпи росту доводиться платити дуже дорого в екологічному плані, зазначають автори доповіді ФАО «Довга тінь тваринницького сектора - екологічні проблеми та засоби їх вирішення». «Екологічні витрати на виробництво однієї одиниці продукції тваринництва повинні бути зменшені наполовину, щоб, щонайменше, уникнути подальшого погіршення ситуації в плані забруднення навколишнього середовища», - застерігають вони.

На частку сектора тваринництва (включаючи землекористування і перетворення земель) припадає 9% всього обсягу викидів СО2, пов'язаного з антропогенною діяльністю, однак тваринництво виробляє набагато більші обсяги куди більш небезпечних парникових газів. На частку тваринництва припадає 65% вироблених в результаті антропогенної діяльності викидів закису азоту, потенціал в області глобального потепління (GWP) якого в 296 разів перевищує аналогічні показники CO2. Цей газ виділяється, перш за все, з коров’ячого гною.

Крім цього, на частку тваринництва припадає відповідно 37% всього обсягу викидів метану, який виробляється, головним чином, травною системою жуйних тварин; і 64% викидів амонію, який є причиною випадання кислотних дощів. Потенціал в області глобального потепління метану в 23 рази перевищує показники вуглекислого газу.

Для ведення тваринництва сьогодні використовується 30% всієї поверхні суші планети. Переважно, це постійні пасовища, але сюди входять також і ті 33% площі орних земель світу, які використовуються для виробництва корму для худоби, підкреслюють автори доповіді. Для створення нових пасовищ вирубуються ліси, що є серйозним фактором збезлісення, насамперед у країнах Латинської Америки, де, наприклад, близько 70% площі, раніше зайнятої амазонськими лісами, було перетворено в цілях використання цих земель для випасу худоби.

Земля і вода

В той же час стада худоби здатні викликати великомасштабну деградацію ґрунту, і, за оцінками спеціалістів, в результаті надмірного випасу, витоптування та ерозії, деградації піддалося вже близько 20% всієї площі пасовищ. Ця цифра ще вища в посушливих регіонах, де наростаючому процесу опустелювання сприяють такі чинники, як проведення непродуманої політики та нераціональне управління ресурсами тваринництва.

З точки зору впливу на стан водних ресурсів планети, тваринницьке виробництво є одним з найшкідливіших секторів економіки, оскільки воно сприяє, крім всього іншого, забрудненню водних ресурсів, процесу евтрофікації і дегенерації коралових рифів. Основними забруднюючими речовинами являються відходи життєдіяльності тварин, антибіотики і гормони, хімікалії, які використовуються в шкіряному виробництві, добрива та пестициди, які використовуються для обприскування сільськогосподарських культур. Широко поширена практика надмірного випасу худоби порушує водні цикли, обмежуючи можливості для відновлення наземних і підземних водних ресурсів. Значні об'єми води забираються для виробництва корму для худоби.

М'ясні та молочні породи худоби сьогодні становлять близько 20% всієї біомаси сухопутних тварин. Присутність сільськогосподарської худоби на величезних площах землі і її потреба в кормових сортах сільськогосподарських культур також сприяють втраті біорізноманіття.

***

Якщо взяти до уваги лише ці факти і цифри не враховуючи інших аспектів, про які сказано не було (мова йде, насамперед, про етичні питання тваринництва, які навмисне не були висвітлені в цій статті), ми побачимо всю безперспективність інтенсивного тваринництва, яким воно є сьогодні та обіцяє бути в майбутньому. Людство неодмінно має переглянути більшість систем ведення сільського господарства та інтенсивне тваринництво зокрема, переходячи на більш раціональні з точки зору екології, здоров'я та гуманності.

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача Олександр .
Олександр / 10.04.2012, 16:26

Стаття щось не дуже додає оптимізму. Невже все так погано? А який же тоді вихід?

Зображення користувача Гостя.
Гостя / 10.04.2012, 16:31

Ну да, погано. Це ж ніби одна з найбільших екологічних проблем - як то викиди автотранспорту, наприклад. Вихід? Їсти менше м'яса і старатись не купляти хутро/шкіру/вовну... Або принаймні якщо вже купляти, то органічні.

Зображення користувача Гостя.
Гостя / 10.04.2012, 16:18

Гм... Та тут і без етики все цілком ясно. Краще з'їсти рослинку, ніж тваринка з'їсть купу рослинок, а потім я тваринку. Якщо всі так і їстимуть м'ясо далі без обмежень, то їжі на всіх нас точно не вистачить (а вже зараз багато де люди голодують). Економія завжди була хорошим ділом!

Читайте також

На основі супутникових зйомок, зроблених за минулі 12 років, вчені створили інтерактивну карту змін лісового покриву Землі. Як з'ясувалось, за цей період наша планета втратила близько 1,5 мільйона квадратних кілометрів лісів.

X

Вхід

Завантажую...