Як комахоїдні рослини стають вегетаріанцями

Як комахоїдні рослини стають вегетаріанцями

Стати вегетаріанцем - чудовий спосіб зменшити свій екологічний слід. Як нещодавно з'ясувалось, навіть деякі хижі рослини ступають на екологічно свідомий шлях існування. Дослідники з британського Університету Лафборо виявили, що звичайна росичка (Drosera rotundifolia) - хижа рослина, яку можна знайти в болотах Північної Європи - стає вегетаріанцем внаслідок забруднення навколишнього середовища, викликаного людською діяльністю.

Звісно, маленька, липка і колись хижа рослина змінює свою дієту зовсім не з політичною метою. Справа в тому, що збільшення рівня азоту в ґрунті, яке є результатом спалювання викопного палива, означає, що рослині більше не потрібно ловити комах для отримання найважливіших поживних речовин, необхідних їй для виживання.

«Якщо корінню рослини доступно багато азоту, їй не так вже й багато потрібно їсти», - пояснює доктор Джонатан Міллет, автор дослідження.

Забруднення азотом є побічним результатом спалювання викопного палива, і цей хімічний елемент потрапляє в екосистеми з дощовою водою. Так як ізотопи азоту відрізняються в залежності від джерела, дослідникам вдалося проаналізувати, скільки азоту вбирають рослини в результаті забруднення, а скільки - від комах. Згідно з результатами дослідження рослини в сильно забруднених регіонах отримали лише 22% обсягу азоту від комах, тоді як в контрольних популяціях ця цифра склала 57%.

Насправді рослини не просто стали їсти менше комах. Мешканці сильно забруднених територій навіть змінили свою морфологію. Наприклад, вони стали менш липкими, що обмежило їх здатність ловити комах, і навіть змінили колір з червоного, який приваблює комах, на зелений, який дозволяє їм більш ефективно проводити реакції фотосинтезу. Іншими словами, рослини не просто отримували більше азоту з коріння, а обмежили свої хижацькі звички.

Як припускають дослідники, причиною змін є те, що рослини змушені витрачати багато енергії на розвиток властивостей і умінь, спрямованих на ловлю комах. Формування особливих органів також пов'язане зі здатністю накопичувати енергію. А тому, коли хижацькі властивості більше не потрібні, рослини легко і швидко відмовляються від дієти хижака.

У певному сенсі це явище є уроком для м'ясоїдного людства. Поїдання м'яса неефективне - наприклад, для виробництва 500 грам м'яса потрібно близько 7,5 кілограм зерна. І це лише один з аргументів на користь відмови від вживання м'яса, коли воно більше не є необхідним джерелом поживних речовин.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача ecolutsk.
ecolutsk / 19.07.2012, 22:42

Українською - росичка, а не росянка. Росичка англійська і росичка круглолиста ростуть і у нас..

Зображення користувача mia.
mia / 20.07.2012, 00:11

Мені у довіднику трапилась саме "росянка". А ось в словнику дійсно вказано "росичка". Що ж, внесу зміни.

Зображення користувача Bugerm4n.
Bugerm4n / 18.07.2012, 16:48
Читайте також
Візуалізація енергетичної залежності Європи

У березні 2007 року лідери ЄС схвалили новий комплексний підхід до кліматичної та енергетичної політики, взявши курс на трансформацію економіки шляхом підвищення енергоефективності та екологічності. В рамках нової політики, глави держав ЄС склали ряд жорстких кліматичних та енергетичних цілей, яких вони зобов’язались досягнути до 2020 року. Суть цих цілей, відомих під скороченою назвою «20-20-20», полягає в тому, щоб скоротити на 20% споживання енергії, зменшити на 20% викиди парникових газів, і збільшити до 20% частину відновлюваних джерел енергії в енергосистемі. В цій статті ми ознайомимось з інфографікою «Візуалізація енергетичної залежності Європи», яка дозволяє детально розглянути зміни, які вже встигли відбутись в країнах ЄС, на шляху до цілей «20-20-20».

X

Вхід

Завантажую...