Заростання Канівського водосховища: перспективи невтішні

Заростання Канівського водосховища: перспективи невтішні
Канівське водосховище: вид з с. Кийлів (фото Стародубцева В.)

Проблема заростання Канівського водосховища загострилась у останні роки й вже переросла із суто екологічної у енергетичну, й навіть — у соціальну. Ця водойма затопила значну територію в долині Дніпра (понад 58 тис. га), підтопила низькі береги у його верхній (до м. Українка) та середній (по лівобережжю) частині, спричинила абразійні процеси на високому правому березі від с. Халеп’я аж до Канева. Разом з тим, створення мілкої (середня глибина — 3,9 м) водойми із уповільненою (порівняно з річкою Дніпро) течією призвело до перебудови тут усієї біоти, зокрема — іхтіофауни, водоростей, вищої водної та повітряно-водної рослинності та ін.

Процеси заростання мілководь і формування нових гідроморфних ландшафтів у Канівському водосховищі проходять під впливом, перш за все, надходження великої кількості біогенних елементів з водою Бортницької системи. Суттєву роль відіграє й гідронамив земель вздовж правобережжя з утворенням «Венеційських» каналів до елітних котеджів, добре видимих із космосу, у яких дніпровська вода застоюється й починає «цвісти». Уповільнюють рух дніпровської води у водоймі й інфраструктурні об’єкти лівобережних дачних масивів.

Середні темпи збільшення площі заростаючих мілководь та земельних ресурсів островів й намитих земель дачних масивів сумарно складають за останні десятиліття (згідно наших тривалих досліджень) понад 60 гектарів щорічно. Найбільш стрімко ці площі зростали у 2010 році, який відрізнявся дуже високими літніми температурами. Екстремальний розвиток за той вегетаційний період водяного горіху плаваючого та інших повітряно-водних і водних рослин призвів до збільшення площі заростаючих мілководь на понад 800 га.

На жаль, сильна маловодність Дніпра та його найбільших приток у цьому році обумовлює слабке промивання Канівського водосховища від біогенних речовин, викликає застоювання у ньому водних мас і погіршення якості води. А отже, виникають умови для стрімкого розвитку водної і прибережно-водної рослинності на мілководдях. Обіцяні ж метеорологами високі літні температури повітря роблять прогноз заростання Канівської водойми у цьому році досить невтішним. Космічні знімки Ландсат-8 верхів’я водосховища, наведені нижче, вже за травень і червень наочно показують, як стрімко посилюється заростання території водойми від міста Українка до села Кийлів на протилежному березі лише за один місяць.

Верхів’я Канівського водосховища у травні 2015 року на космічному знімку Ландсат-8
Стрімке заростання водосховища на ділянці м. Українка — с. Кийлів
Канівське водосховище: вид з м. Українка (фото Соловейчук Ю.)

То ж за літні місяці ситуація тільки ускладниться. А тому цій проблемі вже час приділити увагу на найвищому державному рівні.

Стародубцев В.М., Соловейчук Ю.С.
Національний університет біоресурсів і природокористування України

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також
Підвищення рівня світового океану у 19 столітті стало найбільшим за останні 2100

З метою уточнення спірної ситуації з підвищенням рівня світового океану дослідники Національної академії наук США провели нове дослідження, яке реконструювало підвищення рівня моря на атлантичному узбережжі США за останні 2100 років. Згідно отриманих результатів, найбільше підвищення за весь досліджуваний період спостерігалось починаючи з 19-го століття. Більше того, результати дослідження також підтвердили зв'язок цього підвищення зі змінами глобальної температури.

X

Вхід

Завантажую...