Камелія – квіти під снігом

Камелія – квіти під снігом

Камелія (лат. Camellia) - рід вічнозелених дерев та кущів родини чайних (Theaceae). Історична батьківщина камелій тягнеться від Гімалаїв до Японії та Індонезії. Сьогодні ж її можна побачити ледь не всюди - навіть в Україні, на узбережжі Чорного моря, росте ця дивовижна рослина. Її є багато видів - від звичного нам чайного куща та декоративної красуні-камелії до екзотичної рослини, яку вирощують для виготовлення олії.

Ароматний напій

Найвідоміший вид камелій - Camellia sinensis (камелія китайська, чай або чайний кущ), листя якої являється основою найпопулярнішого в світі напою - чаю. В дикому вигляді чайний кущ зустрічається на порівняно невеликій частині Південно-Східної Азії. А ось чай окультурений давно вже перейшов ці межі. Обробляють його в тропічних і субтропічних районах земної кулі.

Зовнішній вигляд чайної рослини може бути різним: в диких умовах це струнке дерево, до 15 м у висоту, а на плантації - густий невисокий гіллястий кущ з соковитим вічнозеленим листям.

Чайний кущ за своєю природою - довгожитель, здатний побачити на своєму віку кілька десятків поколінь збирачів. Але господарський термін життя чаю зазвичай набагато коротший за біологічний. На плантаціях чайним кущам не дають особливо заживатись. Рослини з часом втомлюються, і, щоб підтримувати плантації в найбільш активному віці, їх періодично перезакладають.

Чай, на відміну від більшості тропічних та субтропічних рослин, надзвичайно витривалий і не схильний до епідемічних захворювань. Віддаючи перевагу високогір'ям, він може рости і в умовах тропічної спеки, і в місцях, де деколи бувають сильні морози - до -20°С.

Бездушна краса

Багато видів камелії використовуються в декоративному садівництві. Серед них найвідомішим видом являється Camellia japonica (камелія японська). Вона високо цінується у себе на батьківщині за раннє цвітіння - квіти у неї з'являються в кінці зими, раніше, ніж у інших рослин.

Квіти камелії великі, помітні з великої відстані, величиною від 1 до 12 см в діаметрі з 5-9 пелюстками (хоча штучним шляхом це число часто змінюється). Кольори варіюються від білого до червоного. Бувають вони і рожеві, і жовті, і кремові, і, іноді, строкаті. Але, попри пишну красу, квітки камелій позбавлені запаху, при чому, у дикої форми його теж не було. До того ж, листя та пелюстки рослини неначе зроблені з воску. Тому вважається, що камелія - квітка прекрасних, але бездушних жінок.

Щільне блискуче темно-зелене листя цієї рослини здатне цілий рік прикрашати сад. І не лише сад - камелії використовують як неформальну зелену огорожу, яка створює гарне і практичне укриття від цікавих очей протягом усього року. Крім того, камелію також можна вирощувати вдома у горщику - або просто як кімнатну рослину, або ж для створення бонсай.

Ефірні олії та жирні масла

З насіння японо-китайської Camellia sasanqua (камелія евгенольна) та деяких інших видів отримують технічні та харчові масла. За межами Південно-Східної Азії про такий продукт мало кому відомо, але там ця рослинна олія така ж важлива, як для нас - соняшникова.

В листі цієї рослини накопичується до 1% ефірної олії, основним компонентом якої являється евгенол (до 95%). Ефірна олія камелії за якістю не поступається гвоздичній. У плодах камелії міститься значна кількість жирного масла (до 60%).

В харчовій промисловості евгенол застосовується при виготовленні консервів і в якості ароматичної прянощі, будучи сировиною для отримання ваніліну. Жирне масло камелії використовується і в миловарінні. Крім того, евгенол також використовується в хіміко-фармацевтичній промисловості та в мікроскопічній техніці.

Камелії, камелії…

Через знищення природних місць існування деякі види камелій стали рідкісними в їх природному ареалі. Звісно, камелія вирощується безліччю садівників, а якщо згадати про величезні чайні плантації… Але в дикій природі це досить рідкісна рослина. Доходить до того, що нібито дикі камелії насправді виявляються здичавілими «втікачками» з наших садів.

Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
Камелія – квіти під снігом
 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача Леся.
Леся / 15.02.2013, 18:06

дуже красиві! Мені на день Валентина подарували, дійсно не відведеш очей, така як на першому малюнку! :-)

Зображення користувача Ліля.
Ліля / 10.01.2013, 12:38

Дуже красиві

Зображення користувача Mila.
Mila / 10.03.2012, 19:42

дуже гарні!

Зображення користувача Гість.
Гість / 08.03.2012, 11:23
Зображення користувача Гостя.
Гостя / 29.02.2012, 00:20

Гарні, ще й вічнозелені :OK:

Читайте також
Рушниці, мікроби і сталь: Джаред Даймонд про долі людських суспільств

Джаред Даймонд, знайомий нашим читачам по книзі «Колапс: чому одні суспільства виживають, а інші вмирають», у своїй попередній книзі «Рушниці, мікроби і сталь. Долі людських суспільств» зробив спробу пов'язати умови навколишнього середовища (в тому числі і різноманітність видів тварин і рослин, потенційних доместикатів) з долею народів. Чому європейці і вихідці з Європи стали домінувати в світі? Чому корінні жителі Австралії та обох Америк, які живуть у сприятливих кліматичних умовах, відстали у своєму розвитку від Європи і стали жертвами колонізації, а також смертельних хвороб? Переконливі відповіді на ці та багато інших питань вмістила в собі ця захоплююча книга.

X

Вхід

Завантажую...