Папуги – горбоносі інтелектуали

Папуги – горбоносі інтелектуали

Папуги – справжні інтелектуали, і не лише серед інших птахів. Взяти хоча б їх «балакучість». Вони не просто копіюють та наслідують звуки – деякі з них цілком можуть підтримувати бесіду. Додайте до цього неабияку вправність в розв’язуванні різних головоломок... Що ж на сьогоднішній день відомо науці про цих горбоносих розумників?

Папуг більше 350 видів. Причому жодного з їх представників не переплутаєш з іншим птахом. Всіх папуг – від 10-сантиметрових дятлових папужок з Нової Гвінеї до величезного красеня ари зростом близько метра – видають гачкуватий дзьоб, спритні і чіпкі лапи, якими птах орудує не гірше за мавпу, і не менш чіпкий розум. Забарвлення пір’я у них найрізноманітніше – у одних воно елегантне, в стриманих тонах: біле, як у какаду, або перлинно-сіре, як у жако, у інших вражає око різнобарвністю.

Папуги зустрічаються у всіх тропічних і субтропічних регіонах світу, від східних районів Афганістану (це найпівнічніша область природного поширення папуг) до острова Вогняна Земля. Якщо говорити про найбільш відомих папуг, то в Австралії і Океанії мешкають какаду, лорі, розелли та вже звичні нам хвилясті папужки, в Америці – ари та амазони, в Африці – жако та нерозлучники, в Південно-Східній Азії – кільчасті папуги.

Дивовижні папуги Нової Зеландії. Какапо – величезний птах, найважчий у світі папуга: вага самців досягає 3 кілограмів. Какапо втратили здатність до польоту і ведуть нічний спосіб життя: самці цього виду видають ночами такі гучні і рокітливі звуки, ніби вони грізні мисливці. Насправді ж, так какапо закликають подруг. Інший рідкісний новозеландський папуга, кеа, теж незвичайний – цей птах пристосувався до життя високо в горах, біля самої межі снігів.

Як це не парадоксально, незважаючи на свою надзвичайну популярність, папуги в багатьох відношеннях досі мало вивчені в порівнянні з іншими видами птахів. Вивчати їх в дикій природі – велика морока: їх важко відловити, ще важче помітити, оскільки цим пернатим нічого не варто стягнути кільце з лапи або зірвати з пір'я клейку мітку. Непросто і слідувати за папугами – спробуй встигни, адже вони здатні долати величезні відстані. І вже справжня проблема вести спостереження за птахами, які більшу частину часу проводять у кронах дерев, годинами ховаючись у густому листі.

До недавнього часу всі дані про поведінку папуг складались переважно зі спостережень за ними в неволі. Все зводилось головним чином до того, якою складною може бути їх соціальна поведінка. Більш-менш добре вивчені лише окремі види цих птахів – найбільш поширені, та ще ті, що мешкають на відкритих просторах, і, нарешті, як не дивно, найбільш рідкісні: чисельність їх дуже мала, і заради збереження птахів дослідники роблять героїчні зусилля, намагаючись розібратись, наскільки це можливо, в складних процесах, які складають їх життя.

Читайте далі після перегляду фотографій

Папуги – горбоносі інтелектуали
Червоновухий папуга
Папуги – горбоносі інтелектуали
Африканський сірий папуга або жако
Папуги – горбоносі інтелектуали
Синьо-жовтий ара
Папуги – горбоносі інтелектуали
Синьогорлий ара
Папуги – горбоносі інтелектуали
Гіацинтовий ара
Папуги – горбоносі інтелектуали
Червоний ара
Папуги – горбоносі інтелектуали
Зеленокрилий ара
Папуги – горбоносі інтелектуали
Великий жовточубий какаду
Папуги – горбоносі інтелектуали
Какаду-інка
Папуги – горбоносі інтелектуали
Пальмовий какаду
Папуги – горбоносі інтелектуали
Веселковий лорікет
Папуги – горбоносі інтелектуали
Рожевий какаду
Папуги – горбоносі інтелектуали
Корела
Папуги – горбоносі інтелектуали
Кеа
Папуги – горбоносі інтелектуали
Малий синьолобий ара
Папуги – горбоносі інтелектуали
Благородний зелено-червоний папуга
Папуги – горбоносі інтелектуали
Червонолобий амазон
Папуги – горбоносі інтелектуали
Чорноголовий папуга
Папуги – горбоносі інтелектуали
Золотолоба аратинга
Папуги – горбоносі інтелектуали
Рожевощокий нерозлучник
Папуги – горбоносі інтелектуали
Віяловий папуга

В природі більшість видів папуг тримаються великими, часом тисячними зграями – ці зграї, наприклад, какаду в Австралії, іноді здійснюють набіги на сільськогосподарські угіддя. Саме життям у зграї пояснюються комунікабельність та товариськість папуг, а також те, що часом ці славні пернаті можуть бути нестерпно крикливими та галасливими. Що поробиш, адже живучи в зграї, папуги постійно видають найрізноманітніші звукові сигнали, перегукуючись зі своїми родичами.

Ноги у папуг міцні та короткі, а пальці з гострими пазурами розташовані особливим чином: два середніх дивляться вперед, два зовнішніх – назад. Папуги беруть лапою предмети, підносять до очей, розглядають, словом, спритно орудують лапою так само, як ми рукою.

Є у них і «третя нога» – так іноді називають своєрідний дзьоб, унікальний, якого немає більше ні в кого з птахів. Товстий, гачкуватий, з рухливо прикріпленою до черепа верхньою половинкою – за допомогою такого інструменту папуги легко утримують і великі плоди, і дрібні слизькі зернинки, розколюють горіхи. Дзьобом папуги можуть відкрутити намертво закручену гайку, трощать дерев'яні дошки, а можуть виконувати точні й акуратні рухи. Новозеландські кеа, знатні вандали, з легкістю можуть розібрати залишений без нагляду автомобіль.

Як виглядає красень ара, ми уявляємо собі в основному завдяки кіно і зоопаркам. А ось побачити цих величних птахів в дикій природі доводиться далеко не кожному. Ара – найбільші та найбільш презентабельні папуги, серед яких виділяється поширений в Бразилії гіацинтовий ара. Цей папуга – найбільший з усіх, вага його 1,7 кілограма, довжина тіла не менше метра. Гіацинтовий ара харчується плодами певних видів пальм. Зустрічаються гіацинтові красені рідко, і мало кому вдається спостерігати їх у природі.

А тепер про сумне. Нелегальна торгівля дикими папугами призвела до зникнення багатьох екзотичних видів. І якби не здатність птахів розмножуватись в неволі, багато видів зникли б безповоротно. І хоча ця ж здатність скасовує потребу в такій торгівлі, невгамовна пристрасть людей до екзотики і готовність добре платити за рідкісні екземпляри досі ставлять під загрозу існування в природі багатьох видів папуг. У Сінгапурі та Індонезії, Центральній і Південній Америці ведуться вилов і активне контрабандне вивезення птахів, які приймають загрозливі розміри. З одного досить великого (можна порівняти за площею зі штатом Каліфорнія) району Болівії, наприклад, за десять років, починаючи з 1975 року, були вивезені попросту всі великі ара, які жили в тамтешніх лісах!

За винятком небагатьох видів, які живуть у степах чи, як кеа, в горах, більшість папуг – мешканці лісів. Це обумовлено двома основними факторами. Перше – це їжа: плоди, квіти, горіхи, які ростуть переважно на деревах (хоча серед папуг зустрічаються і хижаки). Друге – це особливості проживання, оскільки майже всі папуги гніздяться в дуплах, а їх найлегше знайти в старих деревах. Ця обставина для більшості папуг настільки важлива, що якщо в якійсь місцевості з тих чи інших причин зникають дерева з дуплами, папуги залишають її, навіть якщо інші умови, в тому числі і їжа, залишаються цілком стерпними. Втім, деякі види з часом пристосувались до інших умов: одні навчились отримувати користь із сусідства з людиною, а точніше, з її полями і плантаціями, які служать відмінною кормовою базою. А деякі дрібні види по-своєму вирішили проблему гніздування: вони переорієнтувались на термітники, влаштовуючи гнізда безпосередньо в них, що, до речі, також додає плюсів до їх неординарності.

 

 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.
Читайте також

Декілька років тому було доведено, що на початкових етапах фотосинтезу працюють квантові ефекти. Рослини поглинають частинки світла — фотони, енергія яких надзвичайно швидко та ефективно перетворюється в «зеленому реакторі». Система працює настільки злагоджено саме за рахунок квантових процесів, однак у їх розумінні залишались загадки, які вдалось розгадати лише тепер. Результати нових досліджень не лише прояснюють фундаментальний механізм фотосинтезу — досвід природи може буде використаний для створення більш ефективних світлочутливих елементів.

X

Вхід

Завантажую...