Подбаймо про підсніжники!

Подбаймо про підсніжники!

Ось і настала весна і вже не за горами її перше свято, традиції якого вимагають дарувати прекрасній половині людства квіти - і це чудово! Особливо якщо дарувати їх «живими», тобто в горщиках, а не зрізаними під корінець пучками. У зв’язку з цим, нагадуємо нашим читачам про необхідність захистити перші весняні квіти від браконьєрів - особливо підсніжники, занесені до Червоної книги.

Підсніжники (Galanthus) - невеликий рід з близько 20 видів цибулинних трав'янистих рослин родини амарилісові (Amaryllis). Наукова назва рослини утворена з латинізованих грецьких слів «gála» - молоко та «ánthos» - квітка. Назва «підсніжник» пов'язана з раннім цвітінням рослини - квіти з'являються відразу з-під снігу.

Підсніжник звичайний або білосніжний (Galanthus nivalis) - найвідоміший і найбільш поширений представник роду. З незапам’ятних часів росте він на великій частині Європи, яка тягнеться від Піренеїв на заході до України на сході. Також цей вид був широко інтродукований в інших місцях. Більшість інших видів підсніжників походять зі східної частини Середземномор’я, хоча деякі ростуть на півдні Росії, в Грузії та Азербайджані. Підсніжник Фостера (Galanthus fosteri) походить з Йорданії, Лівану, Сирії, Туреччини і, можливо, Ізраїлю.

Деякі види підсніжників знаходяться під загрозою зникнення в диких місцях їх поширення, і в більшості країн збирати підсніжники в дикій природі незаконно. Згідно з положеннями CITES, міжнародна торгівля підсніжниками, будь то цибулини, живі або навіть мертві рослини, є незаконною без дозволу CITES. Це стосується також гібридів та іменних сортів. Тим не менш, CITES дозволяє обмежену торгівлю дико зібраними цибулинами трьох видів (Galanthus nivalis, Galanthus elwesii і Galanthus woronowii) з Туреччини та Грузії.

Але практично скрізь, де ростуть ці ніжні білувато-зелені квіти, їх підстерігають «мисливці поза законом», які рвуть рідкісні чудеса флори і несуть на ринки або в підземні переходи. Там їх найчастіше охоче розкуповують любителі весняної романтики, а ні - букет просто зів'яне і буде спокійно викинуто. Куплені підсніжники красивим жестом вручать «винуватицям торжества», які з радістю приймають цю красу - і коло винищення замикається.

Масове винищення підсніжників (як і верби) спочатку носило релігійний характер і почалося вже досить давно. У західній Європі існувала легенда про те, що підсніжники - це перші квіти на холодній землі, які виросли з сльозин Єви, вигнаної з раю. І оскільки в тих краях підсніжники розпускаються зазвичай до кінця січня, з'явилась традиція приносити квіти в будинок 2 лютого, після меси зі свічками.

Цілком ймовірно, що багато людей не дивлячись на акції та інформування населення все ще не знають про ситуацію, що склалась, тому поширення ідеї про захист первоцвітів - вчинок благородний і потрібний. І в той же час піднести квіти в горщику, який зможе роками прикрашати підвіконня - хороша ідея до 8 березня, джентльмени. Все, що необхідно зробити - закопати цибулину рослини на глибину близько 5 сантиметрів, поставити саджанець в тінь і гарненько поливати. Втім, часу на це вже не вистачить, проте будь-який поважаючий себе квітковий магазин надасть вам широкий вибір найрізноманітніших первоцвітів «в самому соку», від яких просто важко відірвати погляд - нарциси, цикламени, крокуси, гіацинти, примули та інші весняні чудеса.

Що ж до самих підсніжників, то ними захоплювалися ще в античні часи. Ці квіти являються раннім медоносом, який дозволяє бджолам збирати нектар ще в лютому-квітні. Поширена думка про те, що підсніжники - це скромних розмірів квіти, помилкова: якщо їх не рвати, ледь вони покажуться з-під землі, вони виростають до 35 сантиметрів. А після цвітіння на стеблах утворюються коробочки з плодами, якими підсніжники успішно розмножуються. Саме цим пояснюється необхідність залишити первоцвіти в спокої і дати їм можливість виростити з насіння нові квіткові галявини.

Окрім питання про збереження біорізноманіття варто згадати і медичну цінність червонокнижних підсніжників - в них міститься алкалоїд галантамін (Galanthaminum). Ця речовина у вигляді гіркого білого порошку входить до переліку життєво необхідних лікарських препаратів для людей, які страждають порушенням мозкового кровообігу, прогресивною м'язовою дистрофією, руховими і чутливими порушеннями.

Щороку фахівці екологічних держінспекцій різних країн проводять весняні рейди з метою припинення забороненої торгівлі рослинами, які офіційно перебувають під захистом - проте стихійність процесу повністю під контроль взяти неможливо, доки є попит на безцінний товар. Щоб посприяти збереженню рідкісних первоцвітів, радимо при виявленні факту торгівлі підсніжниками звертатись до служителів закону, обов’язок яких - стягувати штраф з браконьєрів і відбити у них бажання заробити на тому, що повинно належати майбутнім поколінням Землі.

Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
Подбаймо про підсніжники!
 

Коментарі

Ввійдіть або зареєструйтесь, щоб залишати коментарі.

Зображення користувача натураліст.
натураліст / 13.04.2014, 12:44

КРАСА!

Зображення користувача Гість.
Гість / 08.04.2013, 13:03

гарна стаття)))) дуже корисна і цікава!

Зображення користувача Настасья.
Настасья / 05.03.2013, 20:09

Окреме "дякую" за чудове фото. Що стосується бабусь, що продають біля метро ці квіточки - цікаві жіночки. Одного разу мої друзі, двоє хлопців, намагалися донести до неї, що це незаконно, що скоро вже не побачимо у лісі такої краси... Без застосування сили, нецензурної лексики, навіть голос не підвищували. Опинилися у найближчому відділенні міліції (:

Зображення користувача kukusia.
kukusia / 20.03.2012, 23:37

В мене вдома теж ростуть підсніжники. І пишаюсь тим, що можу хоть трішки захистити ці прекрасні рослинки ;)

Зображення користувача ecolutsk.
ecolutsk / 09.03.2012, 11:40

Цікава стаття, дякую!

Додам, що зараз чимало людей підсніжники вирощують. Вони досить невибагливі, і швидко розростаються. Ми вдома посадили пучечок років 12 тому, а зараз рослинок вже є, мабуть, зо 200. Щоправда, до 35 см у нас не доростали, максимум 15 (хоча ми їх і не зрізуємо). Торік їх порозсаджували, бо вже були загусті, то поки не мають міцного вигляду:

img_3346-2.jpg

але все ж радують пробиванням крізь мерзлу землю.

А частина (з південного боку) таки встигла зацвісти на 8 березня:

img_3348-1.jpg

Тож маємо надію, що цей вид не буде зникаючим:)

Зображення користувача driimcatcher.
driimcatcher / 09.03.2012, 11:38

Постійно коли бачу продавців підсніжників так і хочеться підійти до них і розказати про шкоду, яку вони наносять, але дивлячись на їх обличчя, розумію, що до них нічого не дійде. Їх цікавлять тільки гроші.

Зображення користувача Mila.
Mila / 10.03.2012, 20:15

на 100% з вами згодна!

Зображення користувача sma4nen6ka.
sma4nen6ka / 06.03.2012, 14:41

Яка краса!!!! обожнюю ці квіточки!! :OK: Слава Богу, що зараз валить сніг і зима продовжує газдувати - хоть підсніжники збережуться, а то до 8-го березня масово зривали на продаж де тільки бачили! В минулі роки за пару днів до жіночого дня умудрялись навіть згрібати сніг в місцях поширення підсніжників та пролісків та розстеляти плівку, щоб створити умови парника і тим самим пришвидшити ріст квітів, щоб було що продавати! Не всіх дурних війна забрала!!!! :(

Зображення користувача Vira.
Vira / 24.12.2012, 21:55

Так вам же за цю підказку ще й подякують ті, хто не знав, як в бажаний час ці квіти отримати!

Зображення користувача sma4nen6ka.
sma4nen6ka / 25.12.2012, 16:50

Навряд чи. Лісова охорона та працівники екологічних організацій з древніх часів добре знають про такі пріколи, і знають як таких "винахідників-раціоналізаторів" відстежити. Не так легко приховати в лісі чи на узліссях такий спосіб наживи.

Зображення користувача Гостя.
Гостя / 07.03.2012, 15:38

От халепа! Таки да, не всіх...

Читайте також
Дія діоксинів на людину. Забруднення грудного молока

Пропонуємо Вашій увазі останню статтю циклу "Діоксини" в якій ми спробуємо пояснити непростий механізм дії діоксинів на організм людини, в тому числі забруднення грудного молока діоксинами.

X

Вхід

Завантажую...